Erişilebilirlik

Sınırdaki Mülteciler Temel İhtiyaçlardan Yoksun


Sınırdaki Mülteciler Temel İhtiyaçlardan Yoksun
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:21 0:00

Türkiye sınırında toplanan Suriyeli mülteciler, su, gıda, tıbbi yardım, barınak ve temizlik gibi temel ihtiyaçlardan yoksun. Rusya’nın Halep ve civarını bombardımana tutmasından sonra bölgeden kuzeye kaçanların sayısı gün geçtikçe artıyor. Türkiye, daha fazla mülteci kabul etmeden önce başka ülkelerden yardım alma konusunda son derece ısrarlı. Ancak çıkmaz, Suriye’deki insani krizin giderek daha da derinleşmesine neden oluyor.

Rus hava saldırılarından kaçan Suriyeliler, Bab El Selamet kampına aç ve bitkin halde varıyor. Neredeyse hiç eşyaları yok. Burada çok az yardım bulabiliyorlar.

Derme çatma çadırlardan oluşan kampta 50 bin kişi toplanmış durumda. Karneyle dağıtılan gıdadan başka hiçbir ihtiyaç karşılanmıyor.

Suriyeli mülteci Musa İbrahim Eysa, ”Halep’te hava saldırıları başladıktan sonra birçok kez yer değiştirdik. Sonunda buraya vardık. Bombalanma korkusu yüzünden kaçtık. İki kızım, bir de oğlum var. Kızlarımdan biri görme özürlü. Onlara kendi imkanlarımla bakmak zorundayım" diyerek çaresizliğini anlatıyor.

Sınırdaki durum o kadar kötü ki, kimi Suriyeliler ölüm riskine rağmen geri döndü. Ancak çoğu, Türkiye’nin sınırı açmasını umuyor. Şimdiye kadar 2 milyonu aşkın Suriyeli mülteci alan Türkiye, sığınmacıların maliyetini başka ülkelerle paylaşma taraftarı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin son mülteci dalgasına kapılarını açmasına yönelik uluslararası çağrılara sert tepki verdi.

Mülteci krizi, geçtiğimiz hafta başlayan Berlin Film Festivali’nde de gündemdeydi. Filmin yıldızlarından George Clooney, yardım etmek istediğini söylüyor. Clooney, bu konuda Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüşeceğini belirtti.

Kısa süre önce üzerinde uzlaşıya varılan ateşkes anlaşmasının, yürürlüğe girdiğinde, abluka altındaki bölgelerde temel insani ihtiyaçların karşılanmasına yardımcı olması umuluyor.

XS
SM
MD
LG