Erişilebilirlik

Sınırda Tanklar Hareketli İş Dünyası Endişeli


Sınırda Tanklar Hareketli İş Dünyası Endişeli
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:10 0:00

Şırnak’ta Türkiye-Irak sınırının 500 metre yakınlarındaki bölge hareketli. Irak’a giden araçların sesleri, tankların seslerine karışıyor. Dört günden bu yana arazide bulunan tanklar hareketlendi. Perşembe günü iki kez manevra yapan tanklar Cuma g]n] de hareket halindeydi. Arazideki yüze yakın askeri araca, obüs topları da eklendi. Topların bazılarının namluları Irak Kürt bölgesine çevrilirken, bazılarınınki ise Cudi Dağları'na çevrildi.

Arazideki asker sayısında da gözle görülür artış vardı. Askerler yeni mevziler kazarken, su ve benzeri ihtiyaçlarını karşılayacak alt yapı da kuruyor. Tatbikat alanındaki hareketlilik gün boyu devam ederken, herhangi bir atış yapılmadı.

Askeri hareketlilikle birlikte ticari hareketlilikle de devam ediyor. Referandumla ilgili gelişmeler Habur sınır kapısını etkilemedi. Ancak bölgedeki iş çevreleri gelişmelerden endişeli. Türkiye’nin birçok ilinden üyeleri bulunan Türkiye Irak Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Nevaf Kılıç, siyasetle ticaretin birbirine karıştırılmaması gerektiği görüşünde.

Amerika’nın Sesi’ne konuşan Kılıç, “Kesinlikle siyaset ve ticaretin birbirini etkilememesini istiyoruz. Komşu ülkemiz ve en çok ticaret yaptığımız komşu ülke Irak. Almanya’dan sonra en fazla ihracat yaptığımız ikinci ülke. Kapıda herhangi bir aksama söz konusu değil. Endişemiz olası bir kapının kapanma durumu. Bu durum Mersin’den başlayarak Habur’a kadar bütün illeri etkiler. Burada üretilen ürünlerin yarıdan fazlası Irak’a ihraç ediliyor, büyük bir sıkıntıya yol açar. Yıllık 700 bin sefer sayımız var. Bunların hepsi gelir demektir. Hepsi ihracat geliri oluyor. Irak’ta üretim olmadığı için oradan sıcak para giriyor. Almanya’ya ihracat yapıyoruz ama ithalat daha fazla. İthal ettiğimiz için sıcak para gelmiyor. Temennimiz ticaretin etkilememesi” dedi.

XS
SM
MD
LG