Erişilebilirlik

Sincar'da Suriyeli Peşmergeler ve Ezidiler Çatıştı


Irak’ın Suriye sınırındaki Sincar kasabasında PKK ve KDP’ye yakın gruplar arasında aylardır süren gerilim çatışmaya dönüştü. Bölgeye yerleşmeye çalışan Suriyeli peşmergeler ile YBŞ isimli Ezidi birliği arasında çatışma çıktı.

Taraflar arasındaki çatışma Cuma sabah saatlerinde yaşandı. Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi tarafından eğitilen ve Suriye Kürtlerinden oluşan Roj Peşmerge Birliği’nden 500 kişi, Suriye sınırına doğru hareket etti. Bir bölümü Sınune Hanesur arasındaki bölgeye konuşlanan peşmergelerle bölgede bulunan PKK’ya yakın YBŞ (Şengal Direniş Birlikleri) arasında tartışma yaşandı. Bölgedeki kaynaklar, Ezidilerden oluşan YBŞ Birliklerinin, bölgenin kendi kontrollerinde olduğunu belirterek bölgeye sokmak istemediklerini söyledi. Taraflar arasında gerilim kısa sürede silahlı çatışmaya dönüştü. Saatlerce süren çatışmada yaralananlar oldu. Çatışmaları kimin başlattığı konusunda taraflar birbirini suçladı.

Çatışmalar nedeniyle Hanesur köyünde yaşayan siviller evlerini terk ederek Sincar dağına gitti. YBŞ, peşmergelerin bölgeden çekilmesini isterken Peşmerge Bakanlığı buna olumsuz yanıt verdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Kürdistan Peşmerge Güçleri, 2 Mart 2017 tarihinde Sınune nahiyesi sınırında rutin yer değiştirme faaliyetini yürütürken, PKK’ye bağlı bir grup tarafından kendilerine engel çıkarılmış, daha sonra da peşmergeye ateş açılmıştır. Buradan, Kürdistan Peşmerge Güçleri’nin özgür olduğunu bildiriyoruz. Kürdistan topraklarında güçlerin hareketi ve yer değiştirmesiyle ilgili kimseden izin almayız” dendi.

Ezidilerin dini lideri Mir Tahsin Beg ise Rudaw TV’ye yaptığı açıklamada, çatışmaların durdurulması çağrısı yaptı. Tahsin Beg, “Ben Almanya’dan gerilimi çözmek için geldim. Durumu görmek için geldim. Çatışmaların dursun, bu Ezidilere büyük zarar verir. Rica ediyorum savaşı durdurun, çatışmaları durdurun. Ezidilere zarar vermeyin” diye konuştu.

HDP Sözcüsü'nden Sincar Çağrısı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:48 0:00

Çatışmalarla ilgili bir açıklama yapan HDP Sözcüsü Osman Baydemir, kardeş kavgası istemediklerini belirterek, “Göreceli, dönemsel olarak Ankara’nın, Tahran’ın bundan çıkarı olabilir. Ama uzun vadede bu Türk’ün de, Fars’ın da, Arap’ın da, Kürt’ün de aleyhine. 'Birakujî'ye (kardeş kavgası) hayır diyoruz. Kimden gelirse gelsin, birakujî kabul edilemez. Birakujî; Molla Mustafa Barzani’den bugüne kadar, Şêx Seîd’den, Seyîd Riza’dan bugüne kadar bütün Kürt ve Kürdistan şehitlerine ihanettir. Birakujî, kahraman pêşmerge şehitlerine de Kobanî şehitlerine de ihanettir. Bu sebeple, buradan bütün kardeşlerimize çağrımızdır. 'Birakujî'nin acil bir şekilde, hemen bu saat içinde durması gerekir. Bütün sorunların konuşarak, müzakere ile, istişare ile çözülmesi gerekir. Bütün Kürtler ve Kürdistan halkı buna karşı duruyor. Eğer bugün Kürtler arasında kanın döküleceği bir zemin oluşursa, bu Kürtler için yeni bir ferman anlamına gelir“ dedi.

Bölgede çatışmalar şimdilik sona erdi, gerilim ise hala sürüyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’ın Florida’daki Evine FBI Baskını - 9 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:40 0:00
XS
SM
MD
LG