Erişilebilirlik

Şimon Peres Yaşamını Yitirdi


İsrail eski Cumhurbaşkanı ve Başbakanı Şimon Peres, 93 yaşında hayatını kaybetti.

Peres, iki hafta önce felç geçirmişti, Çarşamba günü de Tel HaShomer’da hastanede yaşamını yitirdi.

Peres, uzun kariyeri boyunca neredeyse bütün siyasi unvanları taşıdı. İki defa başbakan oldu, cumhurbaşkanlığı yaptı, savunma ve dışişleri Bakanlıkları yaptı.

İsrail tarihinde Parlamento’da en uzun süre görev yapan kişiydi, Knesset’te 48 yıl görev yaptı.

Başbakan Benyamin Netanyahu, Peres’in hayatını İsrail halkının bağımsızlığına adadığını söyledi.

Netanyahu, “Bir insan olarak vizyonu hep geleceğe dönüktü, güvenlik açısından İsrail’i birçok açıdan güçlendirdi, bazıları bugün hala bilinmiyor, barış insanı olarak son günlerine kadar çocuklarımız için daha iyi bir gelecek adına komşularımızla uzlaşmaya çalıştı,” dedi.

Amerika Başkanı Barack Obama da kimsenin Peres’den daha fazla Amerika ile İsrail arasında ittifak kurulması için çalışmadığını söyledi.

Obama açıklamasında, “Dünya genelinde gençleri biraraya getirdi çünkü onların bizi adalet ve eşitlik ideallerinde daha fazla yaklaştıracağını biliyordu,” dedi.

Amerika eski Başkanı Bill Clinton da Peres’in ölümüyle Ortadoğu’nun barış ve uzlaşı için çabalayan önemli bir ismi kaybettiğini söyledi.

1923’te Belarus’ta doğan Peres, 11 yaşındayken geleceğin Yahudi devletine göç etti.

Peres ilk siyasi unvanını 23 yaşında İsviçre’nin Basel kentindeki Siyonist Kongre’ye atanmasıyla aldı. Kongre 1897’de Yahudileri Filistin’e gitmeleri konusunda cesaretlendirmek için kurulmuştu.

Peres, 1952 yılında sadece 29 yaşında iken Savunma Bakanı oldu.

İsrail’in savunma ve uzay endüstrisini geliştirmesi yönündeki çabaları takdir topladı. Peres’in İsrail’in nükleer programını geliştirmesi için de çalıştığı belirtiliyor. İsrail nükleer güce sahip olduğunu teyit etmiyor.

1973 Yom Kippur Savaşı’nda oldukça zarar gören İsrail ordusunu yeniden toparlamak dönemin Savunma Bakanı Shimon Peres’e düştü.

Mısır ile barış için kapalı kapılar ardında çalıştı. Lübnan ve Ürdün ile tansiyonu düşürmek için çabaladı.

En büyük başarısı Dışişleri Bakanı olduğu dönemde, dönemin Başbakanı Yitzak Rabin ve Filistin lideri Yaser Arafat ile birlikte barış anlaşmasına imza atması oldu. Yaser Arafat ile 1994 yılında Nobel Barış Ödülü’nü paylaştı.

Peres, Rabin’in öldürülmesiyle ikinci defa Başbakan oldu ama 1995 yılında yapılan seçimleri kaybetti. 2007-2014 yılları arasında da Cumhurbaşkanlığı yaptı.

Peres ayrıca Peres Barış Merkezi’ni kurdu. Merkez, Filistin, Mısır ve Ürdün ile ekonomik, eğitim ve kültürel aşanlarda ortak projeler geliştirdi.

Hastalığına kadar da barış ve işbirliği için çabaladı.

Birçok lider cenaze törenine katılacak

Peres’in cenaze törenine Amerika Başkanı Barack Obama, eski Başkan Bill Clinton, Dışişleri Bakanı John Kerry, Kanada Başbakanı Justin Trudeau, İngiltere’den Prens Charles, Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande, Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto gibi isimler katılacak.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Giuliani Büyük Jüri Karşısında İfade Verdi - 17 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:44 0:00
XS
SM
MD
LG