Erişilebilirlik

Silikon Vadisi'nin Kalbi Neresi?


Silikon Vadisi'nin Kalbi Neresi?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:05 0:00

Silikon Vadisi Amerika’nın teknolojisinin kalbi. Peki Silikon Vadisi’nin kalbi neresi? Bu ünlü vadinin kalbi bir kafe. Coupa Café’de oturduğunuzda yan masanızda Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’i ya da sektörde başka ünlü bir ismi görmeniz mümkün.

Silikon Vadisi teknoloji sektörünün merkezi, bu merkezin kalbi de işte bu kafe.

Sıradan görünse de Coupa Kafe, teknoloji toplumu için bir buluşma noktası. Patronların ya da yeni başlayanların lattelerini yudumladığı bir mekan.

Stanford Üniversitesi'nden Eric Sokol, “Mark Zuckerberg’i burada oturup toplantı yaparken, birçok kişiyle buluşurken gördüğümü hatırlıyorum,” diyor.

Coupa Cafe'nin kurucusu Jean Paul Coupal, “Google gözlükleriyle Sergei Brin geldi, herkes fotoğrafını çekip Twitter’da yayınlıyordu” şeklinde konuşuyor.

Venezuela doğumlu Jean Coupal, kafeyi annesi ve kızkardeşiyle açmış. Amaçlarını, Venezuela kahvesi ve organik mutfağını Silikon Vadisi’ne taşımak olarak açıklıyor: “Burada ev ortamı yaratmaya çalıştık, herkesin kendisini iyi hissettiği bir ev ortamı, dünyanın her köşesinden kahve konusunda uzmanlaştık, krepler ve Venezuela aperasına kadar.”

Güzel dekore edilmiş duvarları ve iştah açıcı mutfağının yanısıra havada sadece espresso makinesinden gelmeyen bir ses var. İnternet dünyasının burada gerçek bir varlığı olduğunu söylemek mümkün. Eğer doğru zamanda doğru yerdeyseniz siber bir masada oturabilirsiniz.

Sokol, “Sadece burda oturup kahve içerek ve Coupa’da iş görüşmesi gerçekleştirerek gelişme aşamasındaki iki şirkete danışman oldum. Bu, Coupa’da kurabileceğiniz bağlantıların ne kadar inanılmaz olduğunu gösteren bir örnek,” diyor.

Yakınlardaki Stanford Üniversitesi ve diğer üniversitelerde teknolojiyle ilgilenen öğrenciler için de Coupa bir fırsat oluşturuyor.

Katie Kennedy, “Şu anda Coupa’da oturup bir bilgisayar dili öğreniyorum. Eğer biri omuzumdan bakar ve ne yaptığımı görüp sorarsa yardıma ihtiyacım olmadığını söylemeyeceğim,” şeklinde konuşuyor.

Coupal ise, “Sektöre yeni giren birçok kişi gelip Coupa’da kodlama çalışması yapıyor. istiyorlar. Burada birçok ürün geliştirildiğini gördük” diyor.

Silikon Vadisi’ndeki bu kafenin başarısının sırrı belki de doğru zamanda doğru yerde açılmış olması.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG