Erişilebilirlik

Şili’de Öğrenciler Sokağa Döküldü


Şili’de Öğrenciler Sokağa Döküldü
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:23 0:00

Şili’nin başkenti Santiago’da yüzlerce öğrenci, ülkedeki yüksek eğitim sisteminde reform yapılması için sokaklara döküldü.

Gösteri barışçıl başladı ancak daha sonra kapşonlu bir grup metal çitleri sökmeye ve bir caddeyi trafiğe kapamaya çalıştı. Polis göz yaşartıcı gaz kullanırken, göstericiler de polise cisimler attı. Göstericileri dağıtmak için ayrıca tazyikli su püskürtüldü.

Protestocu öğrenciler, merkez sol Cumhurbaşkanı Michelle Bachelet’nin yüksek eğitime erişim ve eğitimin kalitesini geliştirme girişimlerinin yetersiz olduğunu savunuyor. Öğrenciler, hükümetin bugüne kadar yaptığı reformların yeterli sayıda Şilili’nin ücretsiz üniversite eğitiminden faydalanmasını sağlamadığı görüşünü dile getiriyor.

Bu gelişme, Şili’nin bir sonraki yönetiminin, siyasetçilere güvenin çok düşük olduğu ülkede halk desteğini korumada yaşayacağı zorlukların göstergesi niteliğinde.

Şili’de Kasım ayında cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılacak. Şu anda anketlerde önde görülen muhafazakar Sebastian Pinera, seçilmesi halinde son dönemki eğitim reformlarını geri çekeceğini ve bunun yerine yoksul öğrenciler için ücretsiz yüksek eğitim imkanı sunan burs sistemini getireceğini belirtiyor.

XS
SM
MD
LG