Erişilebilirlik

Sigara Dumanı Psikolojik Sorunlara Neden Oluyor


İkinci el sigara dumanının insan sağlığına fiziksel zarar verdiği, tıbben kanıtlanmış bir gerçek. Yeni bir araştırmaysa, sigara içmeyen ancak sigara içenlerin yanında yaşayan ya da çalışanların psikolojik açıdan da zarar gördüğünü ortaya koyuyor.

Londra’daki University College’dan Doktor Mark Hamer, daha önceki araştırmaların, sigara içenlerde başta depresyon olmak üzere akıl hastalıklarına daha sık rastlandığını ortaya çıkardığını söylüyor.

Yeni araştırmada Hamer ve ekibi, tütüne maruz kalma süresini, akıl sağlığı sorunlarına ilişkin söyleşilerle birleştirdi. Ortaya çıkan sonuç, sigara kullanmayan ancak sigara dumanına maruz kalan kişilerin psikiyatrik rahatsızlık duymaları olasılığının yüksek olduğu yönündeydi. Tütüne maruz kalmanın ayrıca akıl sağlığı sorunlarını da arttırdığı ortaya çıktı. Doktor Hamer şunları söylüyor:

”İkinci el sigara dumanına yüksek derecede maruz kalan kişilerdeki depresyon ve anksiyete seviyesinin daha yüksek olduğunu ortaya çıkardık.”

Hamer, sigara içenler gibi, ikinci el sigara dumanına maruz kalan kişilerin de psikiyatrik bir rahatsızlık yüzünden hastaneye kaldırılma olasılığının, tütün dumanına maruz kalmayanlara oranla daha yüksek olduğunu belirtiyor.

Araştırmacılar, ikinci el sigara dumanına maruz kalma seviyesini ölçmek için, kişilerin kanındaki kotinin maddesinin miktarına baktı. Kotinin, nikotinin metabolize edilmesiyle ortaya çıkan kimyasal bir madde. Araştırmada ayrıca kişilere sigara dumanına nerede maruz kaldıkları da soruldu. Yanıtların sigara dumanı solunan yerlerin işyeri, restoran ya da barlar olmamasıysa oldukça şaşırtıcıydı. Hamer anlatıyor:

”Pasif içiciler, en fazla sigara dumanına kendi evlerinde maruz kalıyor. Eğer sigara içen biriyle aynı evde yaşıyorsanız ikinci el sigara dumanına maruz kalma riskiniz son derece yüksek.”

Londra’daki University College’dan Doktor Mark Hamer’ın ikinci el sigara dumanına maruz kalmanın yarattığı psikolojik hasara ilişkin araştırmasına General Psychiatry Archives adlı dergide erişmek mümkün.

XS
SM
MD
LG