Erişilebilirlik

Sierra Leone’de Can Kaybı Artıyor


Batı Afrika ülkesi Sierra Leone'nin başkenti Freetown'daki toprak kaymalarında ölü sayısı 400’ü aştı.

Birleşmiş Milletler, en az 600 kişinin de hala toprak altında olduğunu kaydetti. Toprak kaymasında evler ve caddeler çamur altında kaldı. Bölgede yağışların hala devam ediyor olması arama kurtarma çabalarını etkiliyor.

Yetkililer, yeni bir toprak kayması tehlikesinin kapıda olduğunu, yamaçta yaşayanların bölgeyi terk etmeleri gerektiği uyarısı yaptı.

Sierre Leona hükümeti de hayatını kaybedenlerin defin işlemlerine başladı.

Devlet Başkanı Ernest Bai Koromo, cenaze töreni sırasında ölenlerin yakınlarına taziyelerini sundu.

Koroma konuşmasında, kurbanların ailelerine ve yaralananlara destek sözü verdi.

Sierra Leone, uluslararası yardım talebinde de bulundu. Hükümet, felaket nedeniyle ortaya çıkabilecek salgın hastalıklar karşı ellerinden geleni yaptıklarını da açıkladı. Uluslararası Af Örgütü ise, bir açıklama yayımlayarak, Sierra Leone hükümetinin geçmişteki benzer olaylardan ders almadığını savundu.

Başkent Freetown’daki toprak kayması, hafta başında aşırı yağışların ardından birçok kişinin uykuda olduğu bir zamanda meydana gelmişti. Görgü tanıkları, yolların çamur nehrine dönüştüğünü söylemişti.

Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu UNICEF, toprak kaymalarının daha önce görülmemiş boyutta olduğunu, felaketten etkilenenlere içme suyu ve temizlik malzemesi sağlandığını açıkladı.

XS
SM
MD
LG