Erişilebilirlik

Sevgililer Günü İçin 20 Milyar Dolar Harcanacak


Amerikalılar yaklaşan ‘14 Şubat Sevgililer Günü’ için bu yıl yaklaşık 20 milyar dolar harcayacak.

Ulusal Perakendeciler Federasyonu (National Retail Federation) tarafından gerçekleştirilen kapsamlı araştırmaya göre, geçen yıl ‘Sevgililer Günü’ için kişi başına 142 dolar harcayan Amerikalılar, bu yıl ortalama 147 dolar harcayacak.

Federasyonun hazırladığı araştırmada, Sevgililer Günü için alınan hediyelerle ve hediyelerin sektörlere göre dağılımıyla ilgili kapsamlı bir de anket yapıldı.

Ankette “Sevgilinize bu yıl ne alacaksınız?” sorusunu tüketiciler en fazla “Çikolata ve şekerleme” olarak yanıtladı. Amerikalı tüketicilerin ‘Sevgililer Günü’ şeker ve çikolata harcamalarının toplamı, 1,7 milyar dolar olarak tahmin edildi. Tüketicilerin yarısının, ‘Sevgililer Günü’ hediyesi olarak çikolata ve şekerleme tercih etmesinin nedeni, tüketim ve pazarlama uzmanlarına göre bu ürünlerin ucuz ve gösterişli paketler içinde olmaları.

Dışarıda kutlamalar için 4,4 milyar dolar harcanacak

Araştırmada bu yıl Amerikalıların Sevgililer Günü için en fazla para harcayacakları ürünlerin çeşitli sektörlere göre dağılımları yapıldı. Ankete katılanlara Sevgililer Günü’nde ne yapacakları da soruldu. Ankete katılanlardan yüzde 38,3’ü sevgilisiyle restoranda romantik bir akşam yemeği yiyeceğini bazıları da dışarı çıkıp eğleneceğini söyledi. Anket sonuçlarına göre, ’14 Şubat’ı dışarıda kutlayacakların yapacakları tahmini harcama tutarı da 4,5 milyar dolar.

Sevgililer Günü’nde sevdiklerine mücevher ve takı alacakların oranı ise yüzde 19,9 olarak belirlendi. Amerikalılar bu yıl takı ve mücevherata yaklaşık 4,4 milyar dolar para harcayacak. Sevgililer Günü’nde en fazla para harcanan ve en popüler hediyelerin arasında olan çiçekler için Amerikalılar bu yıl yaklaşık 1,9 milyar dolar harcayacak. 2 milyar dolar kıyafetlere, 1,1 milyar dolar da Sevgililer Günü kutlama kartları için harcanacak.

Evcil hayvanlar için 681 milyon dolar

Amerikalılar, evcil hayvanları için de hatırı sayılır bir miktar para harcayacak. Evcil hayvanlarının Sevgililer Günü’nü alacakları çeşitli ödül mamalar ve hediyelik pet ürünleri ile kutlayacak tüketiciler, yaklaşık 681 milyon dolar ödeyecek.

2016 yılında, ‘Sevgililer Günü’ için hediye alacakların ilk tercihi yüzde 34,5 oranıyla alışveriş merkezleri olacak. Tüketicilerin yüzde 31’i indirim yapan ünlü markaların mağazalarından, yüzde 27,9’u internet üzerinden online, yüzde 19,4’u çiçekçiden, yüzde 19,1’i özel bir mağazadan ve 15,4’u de yerel mağazalardan alışveriş yapacak.

‘Benzin ucuzladı tüketim arttı’

Araştırmayı hazırlayan Amerikan Ulusal Perakendeciler Federasyonu Başkanı ve CEO’su Matthew Shay’a göre tüketicilerin bu yıl sevgililer günü için harcayacakları tutarın bu kadar yüksek olmasının nedeni ucuz veya pahalı tüketim ürünleri için uygulanan başarılı promosyonlar ve en önemli etken olarak da benzin fiyatlarının ucuzlaması. 5 Ocak - 12 Ocak arasında yapılan araştırmaya 7 bin 293 tüketici katıldı. Araştırmanın hata payı 1,2 olarak belirtildi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 25 Haziran-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:16 0:00
XS
SM
MD
LG