Erişilebilirlik

Sevgililer Günü Gülleri Hazır


Sevgililer Günü öncesinde İzmir’de yapılan son çiçek mezadına ilgi yoğundu. Türkiye’nin en önemli çiçek üretim merkezi olan Flora Çiçekçilik Üretim ve Pazarlama Kooperatifi’ndeki mezatta en büyük ilgiyi kırmızı güller gördü.

Sevgililer Günü Gülleri Hazır
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:35 0:00

Birçok kişi Sevgililer Günü olarak kutlasa da çiçek üreticileri için 14 Şubat “Gül Bayramı” İzmir Çiçekçiler Odası Başkanı Kazım Kış’ın verdiği bilgiye göre, Türkiye’de yıllık toplam satışı 50 milyonu bulan güllerin altı milyonu Sevgililer Günü’nde satılıyor.

Çiçekçiliğin merkezi Ege

Bu yüzden 14 Şubat’a iki gün kala, mezada gelen çiçek miktarı da normalin üzerinde. Üreticilerin getirdiği çiçeklerin hazırlanması uzun sürdüğünden açık arttırma biraz gecikmeli başlıyor. Fakat kimse bu durumdan şikayetçi değil. Kazım Kış, Sevgililer Günü öncesi yapılan bu mezadı final günü olarak tanımlıyor ve güllerin çiçekçi dükkanlarında bu sene 5 ile 15 lira arasında tüketiciye sunulacağını söylüyor.

Ege Bölgesi, özellikle de İzmir, Türkiye’de çiçek üretiminin merkezi sayılıyor. Kış, “Türkiye’de üretilen çiçeğin yüzde 65’i Ege’de üretilir. Menderes Havzası, Güzelbahçe, Seferihisar önemli çiçek üretim merkezleridir. Üretilen çiçekler sadece ülke içinde satılmıyor. Rusya, Romanya, Bulgaristan ve Yunanistan gibi ülkelere de ihraç ediliyor. Özellikle Menderes Havzası’nda üretilen karanfile dünyanın her yerinden talep var” diyor.

Üretici artan maliyetlerden şikayetçi

Mezada katılıp çiçek almak isteyenler arasında farklı il ve ilçelerden gelenler de var. Kimi çiçek dükkanı sahibi, kimi de farklı çiçek dükkanları adına toptan alım yapıyor. Kadri Salarvan da müşterisi olan çiçek dükkanı sahiplerinin taleplerine göre çiçek alıyor: “Bugün çiçekler bol. Kaliteli çiçekler var. Orkide aldım, gül aldım. Diğerlerinden de alacağım. Sevgililer Günü güzel geçecek. Özel bir gün olduğu için satışlar da artıyor haliyle. Hem ucuz, hem kibar olduğu için bir çiçekle gönül almak mümkün.”

Çiçek üreticileri açısındansa işler o kadar da parlak değil. Hemen hepsi geçen yıla göre çiçek fiyatlarının artmadığını, buna karşılık maliyetlerinin yükseldiğini söylüyor. Menderes’te çiçek üreticiliği yapan Yüksel Uzan üreticinin mağdur olduğunu “Geçen sene fiyatlar güzeldi. Gülleri ki, iki buçuk liraya satabiliyorduk. Şu anda bir lira ile iki lira arasında değişiyor. Buna karşılık maliyetlerimiz neredeyse iki katına çıktı. Bizi en çok vuran da ithal güllerin piyasaya girmesi oldu” sözleriyle anlatıyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 18 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:09 0:00
XS
SM
MD
LG