Erişilebilirlik

‘Sessions Trump’la İlgili Önemli Soruları Yanıtlamadı’


Adalet Bakanı Jeff Sessions, Kongre’de yapılan kapalı oturumda Başkan Donald Trump’ın kendisinden Adalet Bakanlığı’nın yürüttüğü Rusya soruşturmasına mani olmasını isteyip istemediği sorusuna yanıt vermeyi reddetti.

Sessions, Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu’nun saatler süren kapalı oturumunda ifade verdi. Komisyonun en üst düzey Demokrat üyesi Adam Schiff, Sessions’ın böyle “önemli” bir soruyu cevaplamayı reddetmek gibi bir ayrıcalığının olmadığını söyledi.

Schiff, eğer Başkan soruşturmayı engellemesini kendisinden istemediyse Sessions’ın bunu söylemesi gerektiğini, Başkan kendisinden bunu istediyse de bunun potansiyel bir suç eylemi olarak sayılması gerektiğini belirtti.

Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu’nun yanısıra Kongre’deki diğer bazı komisyonlar ve Adalet Bakanlığı’nın atadığı özel savcı Robert Mueller da, Rusya’nın ABD’deki 2016 seçimlerine müdahale ettiği ve Trump’ın kampanyasıyla işbirliği yaptığı iddialarını soruşturuyor.

Moskova herhangi bir müdahalesine yönelik iddiaları reddederken Başkan Trump da Rus yetkililerle gizli bir anlaşma olmadığını savunuyor.

“Birçok soruya ‘hatırlamıyorum’ yanıtını verdi”

Oturumda bulunan başka bir kaynağa göre de Sessions, bir çok önemli soruya “hatırlamıyorum” şeklinde yanıt verdi.

Sözcülerinden biri ise Sessions’ın oturumda Donald Trump’la geçmişteki temasları hakkında konuşmayı reddettiğini ve hiçbir zaman kendisinden yasadışı ya da uygunsuz bir şey yapmasının istenmediğini söylediğini aktardı.

Sessions, senatör olduğu sırada, Trump’ın ilk destekçilerinden ve seçim kampanyası boyunca da yakın danışmanlarındandı.

Demokratlar Sessions'ı ifadelerini değiştirmekle suçluyor

Demokratlar, Sessions’ı Trump’ın seçim kampanyası ve Rusya arasındaki toplantı ve temasların soruşturulduğu önceki Kongre oturumlarında verdiği yeminli ifadelerini çok defa değiştirmekle suçluyor.

Schiff’e göre, komisyon üyeleri Sessions’a kapalı oturum sırasında önceki ifadelerini ve Trump kampanyasının Rusya’yla ilişkilerini sordu.

İstihbarat Komisyonu, Sessions’ın ardından Blackwater şirketinin kurucusu ve Trump’ın yakın destekçisi Erik Prince’le görüşecek. Schiff, komisyonun Prince’in kapalı oturumunun ardından toplantının konuşma dökümünü yayınlamayı planladığını ancak Sessions’ın ifadesinin kamuoyuyla paylaşılmayacağını söyledi

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’a FBI Aramasında Nükleer Belge İddiası - 12 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:57 0:00
XS
SM
MD
LG