Erişilebilirlik

Ses Kaydı Gerilimi Sürüyor


Türkiye'de yolsuzluk-rüşvet operasyonunun ardından kamuoyuna yansıyan telefon dinleme kayıtlarına her gün yenisi ekleniyor ve siyasetteki gerilim kendini yumruklu kavgalarla gösteriyor. Oğlu Bilal Erdoğan ile telefon görüşmesi olduğu iddia edilen ses kaydını 'montaj' diyerek yalanlayan Başbakan Erdoğan, Burdur'da kendisini 27 Mayıs 1960 darbesi dönemindeki Adnan Menderes ile özdeşleştirdiğini vurgulayan açıklamalara imza attı. Gece de, TBMM'de dershaneleri kapatmayı düzenleyen yasa görüşmelerinde yumruklu kavgalar yaşandı.

Pazartesi akşamı sosyal medya aracılığıyla paylaşılan ve Başbakan Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği belirtilen beş ayrı telefon görüşmesini içeren 11 dakika 26 saniyelik ses kaydıyla siyasetteki rüşvet-yolsuzluk gerilimi arttı. Hükümet ile ABD'de yaşamını sürdüren Fethullah Gülen'in liderliğindeki 'Nur cemaati' ya da bir başka deyişle 'Hizmet Hareketi' arasındaki savaş da yeni ses kayıtları ortaya çıkmasıyla devam ediyor. O ses kayıtları ise, siyasetteki tansiyonu yükseltiyor ve dün gece olduğu gibi yumruklu kavgalara dönüştürüyor.

Süreç nasıl gelişti?

Türkiye, 17 Aralık sabahına o günkü AKP Hükümeti'nin Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, İçişleri Bakanı Muammer Güler ile AB Bakanı Egemen Bağış'ın adının karıştığı yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasıyla uyanmıştı. O günden bugüne de 26 Aralık'ta Başbakan Erdoğan'ın adı soruşturmada geçen bakanları görevden aldığı kabine değişikliğine rağmen sular hiç durulmadı.

Erdoğan'ın, söz konusu 4 bakana sahip çıkması ve ardından yargı ile emniyet mensuplarını hedef alan uygulamalara imza atması Türkiye'yi bir kriz atmosferine taşıdı. Erdoğan'ın talimatıyla TBMM gündemine peş peşe yargı sistemi ve toplumsal muhalefete zemin hazırladığı kaydedilen internet ortamına yönelik yasal düzenlemeler getirilmesi krizi büyüttü. Emniyet bünyesinde çok sayıda görevden alma ve tayinleri, İstanbul'daki ilk yolsuzluk-rüşvet soruşturmasını yürüten savcılara dosyadan el çektirilmesiyle gündeme, "Hükümet, yolsuzluğu örtmek mi istiyor?" sorusunu getirdi.

30 Mart'taki yerel seçimler öncesinde siyasetteki gerilimi, Başbakan Erdoğan ve AKP'nin cemaat kaynaklı olduğunu iddia ettiği yolsuzluk soruşturma süreçleri bağlamında ses kayıtları ortaya çıkmaya başladı. Erdoğan'ın, Türkiye'deki medya kuruluşlarına müdahale ettiğini gösteren ve bizzat da doğruladığı ses kayıtları ardından ise haftabaşında oğluyla yaptığı görüşmeler kamuoyu ile paylaşıldı. O ses kaydında, Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında 17 Aralık sabahından itibaren ve başlatılan operasyon ile ilgili olarak gerçekleştiği izlenimi yaratan beş ayrı telefon görüşmesi yer aldı. Pazartesi akşamı saat 20.00'de sosyal medyada paylaşılan o kayıtta, sesi Erdoğan olarak akseden kişinin, oğluna evde saklanmış nakit para ile ilgili talimatlar verdiği yönündeki ifadelerle Türkiye, gündemin ses kayıtlarınca belirlendiği yeni bir sosyolojik ve politik sürece tam anlamıyla girmiş oldu.

'Paralel Yapı' ardından 'robot lobisi' geldi

Başbakan Erdoğan, tüm bu yaşananlardan dolayı sorumlu gördüğü Fethullah Gülen'i ve cemaati ise ağır ifadelerle itham etmeye devam ediyor. Devlet içinde cemaat tarafından 'paralel yapı' oluşturulduğunu 17 Aralık'tan sonraki ilk hafta ifade etmiş olan Erdoğan, cemaat ile birlikte hareket ettiğini belirttiği birbirinden farklı kesimleri ise 'lobi' ifadesiyle suçluyor.

Kendi şahsına ve dolayısıyla hükümete yönelik uluslararası bir komplo kurulduğu iddiasını her konuşmasında yineleyen Erdoğan, salı günkü AKP Grubu konuşmasında, medyayı "manşet lobisi", Gülen ile cemaati "vaiz lobisi", sermaye çevrelerini "faiz lobisi" olarak nitelendirmeyi sürdürdü. Erdoğan, ilk ortaya "robot lobisi" ifadesini de gündeme getirdi. Erdoğan'ın, "robot lobisi" ifadesiyle ise, sosyal medyada bilgisayar teknolojiyle tespiti güç adreslerden ses kayıtları paylaşımı yapılmasını kast ettiği öğrenildi.

Burdur'da ‘Menderes’ ile kendini savundu

Erdoğan, liderliğini yürüttüğü AKP'nin yerel seçimlerdeki kampanyasını ise bizzat yürütmeyi sürdürüyor. Bu amaçla 30 Mart'a kadar her kente adım atmayı hedefleyen Erdoğan, o tartışmalı ses kaydı sonrasında ilk halk mitingini Burdur'da dün düzenledi. Halkın karşısında elinde 27 Mayıs 1960 darbesi sonrasında o dönemki Başbakan Adnan Menderes'in suçlandığı bir takım yazılarla çıktı. Erdoğan, elindeki yazıyı okuyarak, "Eskişehir Örfi İdari Kumandanlığı'nın tebliği bu. 27 Mayıs 1960 ihalesinden hemen sonra halka dağıtıldı. Ne demek? Yani sıkıyönetim kumandanlığı tebliği. Diyor ki, “Ankara’daki bütün hükümet erkanı ve Demokrat Parti başkanları, yabancı memlekete kaçarken yakalanmışlardır. Beraberlerdir, şuna bakın Allah aşkına, 12 uçak dolusu altın mücevherat ve parayı kaçırmakta iken yakalandılar" dedi. O dönemki darbe dolayısıyla CHP'yi de suçlayan Erdoğan, halka AKP olarak "Yeni Türkiye"yi temsil ettiklerini anlattı.

Erdoğan'ın bu sözleriyle ise her geçen gün kendisini Menderes ile özdeşleştirdiği yorumlarına neden oluyor. Bunun arkasında Erdoğan'ın, 12 yıllık iktidarı boyunca AKP'nin kapatılması yönündeki dava süreci, askeri muhtıra ile karşılanması gibi gelişmeler nedeniyle sürekli iktidarını tehdit altında algılamasının etkili olduğu konuşuluyor.

Erdoğan: ‘CHP'ye Hoca görev verdi’

Erdoğan, Burdur konuşmasında ana muhalefet partisi CHP'yi de Fethullah Gülen için çalışmakla suçladı ve gündemdeki ses kayıtlarıyla ilgili şunları dile getirdi:

"Şimdi de okyanus ötesinden CHP'nin hocası genel müdürün eline montaj bir ses kaydı verdi. Önceki rezaletlerden ders almayan genel müdür. Şimdi de eline tutuşturulan bu montajla işi idare etmeye çalışıyor. Bu senaryoda ona hocası bu görevi verdi. Sen belge sallayacaksın dedi. Biz buradan montaj yapacağız sen gideceksin bizim montajlarımızı anlatacaksın dedi. Ey Hoca Ey Hoca eğer bir yanlışın yoksa Pennsylvania’da durma, senin vatanın Türkiye ise buyur vatanına gel. Siyaset de yapacaksan çık meydanlarda siyaset yap. Bu ülkeyi karıştırma, bu ülkenin huzurunu bozma. Ulusal güvenliğimizi tehdide yönelik bir çok provokatif eylemin içine girme. Şimdi bu hocayla CHP genel müdürü, el ele kol kola Türkiye’yi kaosa sürüklemenin gayretindeler."

Erdoğan, 17 Aralık sonrasında cemaat ile yaşadığı gerilim için "İstiklal Harbi" benzetmesi yapan ve geçtiğimiz Cumartesi günü ilk mitingini de Türkiye'nin bağımsızlık savaşının başladığı nokta Sivas'ta başlatmıştı. Erdoğan, bugün Burdur ve arkasından geçtiği Uşak'ta da halkı yeni İstiklal Savaşı’na davet ederek, 30 Mart'ı adeta savaşta galip ve kaybedeni belirleyecek gün olarak ilan etti.

Damat Albayrak'ın da ses kaydı gündemde

Bugün akşam ise, Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak ile ilgili olduğu iddia edilen yeni ses kaydı sosyal medyada paylaşıldı. O ses kaydında Albayrak'ın evdeki bazı belgeleri yok etmek için 17 Aralık'ın ertesinde kağıt öğütücü makine alınması talimatı verdiği öne sürüldü.

Bu ses kaydıyla birlikte geçtiğimiz haftalarda Erdoğan'ın bizzat haberlerini müdahale ettiği kaydedilen Habertürk TV ile ilgili yeni ses kayıtları da ortaya çıktı. O kayıtta, Erdoğan'dan aldığı talimatlar yönünde yayınları şekillendirdiği belirtilen Habertürk TV'nin yöneticisi Fatih Saraç'ın, dershaneleri kapatmayı düzenleyen yasa tasarısıyla ilgili ifadeleri yer aldı.

TBMM'de yine yumruklar konuştu

17 Aralık'tan beri peş peşe yasal düzenlemelerle birlikte gece-gündüz görüşmelere sahne olan TBMM'de ise bugün gece yine kavga çıktı. TBMM Genel Kurulu'nda bugün Hükümet ile cemaat arasındaki gerilimi başlatan dershaneler tasarısı görüşülüyordu. Geceyarısına doğru CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi'nin "Mızrak çuvala sığmıyor, suçüstü yakalandınız" diyerek yolsuzluk gündeme taşıması AKP Grubu'nda tepkilere neden oldu.

AKP'li vekiller yerlerinden kalkarak, bağırmaya başladı. AKP ile CHP'li vekiller arasındaki bağrışmalara küfürler de eklenince tartışma kavgaya dönüştü. Birbirlerinin üzerine yürüyen iktidar ve muhalefet milletvekilleri, yumruklaşmaya çalıştı. CHP Kayseri Milletvekili Şevki Kulkuloğlu'nun burnu kanarken, ambulansla hastaneye kaldırıldı. Kavga güçlükle yatışırken, devam etme imkanı kalmayınca Türkiye saatiyle 01.00 civarında Meclis'teki görüşmelere son verildi.
  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

Yorumları oku (2)

Bu forum kapatıldı.
XS
SM
MD
LG