Erişilebilirlik

'Ses Kayıtları Büyük Olasılıkla Ömer Güney’e Ait'


Sakine Cansız

Fransız polisi Paris’te öldürülen 3 PKK’lı kadın Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez suikastının tutuklu tek zanlısı Ömer Güney’in MİT yetkilileriyle cinayet planı yaptığını öne sürülen 9 dakikalık ses kayıtlarını inceledi

Fransız polisi, kayıtlardaki sesin “çok büyük bir olasılıkla” Ömer Güney’e ait olduğunu belirledi. Hapisten kaçma planı yapan Güney’in ise Mart ayından bu yana tecrit altına alındığı bildiriliyor.

Fransız Le Parisien gazetesinin adliye bürosunun haberine göre, Güney soruşturmasını yürüten yargıç Jeanne Duye, cinayetin birinci yıldönümünde çıkan ve Güney’in MİT mensubu olduğu öne sürülen iki kişiyle yaptığı cinayet planlarını gösteren ses kayıtlarının doğrulandığını yazdı.

Habere göre, Fransız emniyetinin Lyon’daki laboratuvarına gönderilen ses kayıtlarını inceleyen uzmanlar, “İncelemelerimiz sonunda, sesin başka bir kişiye ait olduğu ihtimalinden çok, çok yüksek bir olasılıkla tutuklu şahsa ait olduğunu tespit ettik” ifadesi yer aldı.

‘Özgünlük sorunu’

Uzman raporu üzerine Parisien’e konuşan Güney’in avukatı Anne-Sophie Laguens, “Olasılık ifadesi kesinlik içermez. Bu kayıtlarda bir orijinallik/özgünlük sorunu var. Günümüz teknolojisini düşünürsek, ses Güney’e ait olsa bile, Güney’in başka bir konuda kaydedilen sesinin farklı bir konuşmaya dönüştürülmesi olanaklı” dedi. Laguens, kayıtların kimler tarafından ortaya çıkarıldığının bilinmediğine de dikkati çekerek, söz konusu bant kaydının, olayın birinci yıl dönümünde birden ortaya çıkmasının şüphe uyandırıcı olduğunu” açıkladı.

Geçtiğimiz Ocak ayında kimliği bilinmeyen şahıslar tarafından Türk medyasına gönderilen kayıtlarda. Ömer Güney, MİT mensubu olduğu varsayılan iki kişiyle cinayet planları yaparken kaydedilmiş görünüyor.

Ancak kayıtlarda Sakine Cansız ismini kullanmadan “ablam” diye dediği iddia edilirken, Güney’in aslında yahudi asıllı “Abram” isimli birinden söz ettiği iddiası kafaları karıştırmıştı. Güney’i tanıyan şahıslar da sesin Ömer Güney’e ait olduğunu doğrulamıştı.

Güney tecritte

Bu arada beynindeki tümor nedeniyle sağlık problemleri yaşayan Güney ise, sesin kendisine ait olmadığını öne sürüyor ve hala masum olduğunu savunuyor. Sık sık tedaviye götürülen Güney’in, Almanya’dan gelen bir ziyaretçisi aracılığıyla kaçma planı yaptığı ortaya çıkarıldığı için tecrit hücresine alındığı da Parisien’in verdiği bilgiler arasında.
XS
SM
MD
LG