Erişilebilirlik

Seri Bombacı Sayoc 20 Yıl Hapis Cezasına Çarptırıldı


2018’in Ekim ayında aralarında Başkan Donald Trump karşıtı siyasetçilerle, film oyuncularına ve New York’ta bir haber kuruluşuna bombalı paket gönderen Cesar Sayoc, 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Bugün yapılan karar duruşmasında hakim Rakoff, Sayoc’u 20 yıl hapis cezasına mahkum etti.

Hakim Rakoff’un mahkumiyet kararını açıklamasının ardın seri bombacı olarak adlandırılan Sayoc’un gözyaşlarını tutamadığı görüldü.

Bir önceki duruşmada New York Federal Mahkemesi’nde hakim Hakim Jed S. Rakoff’un karşısına çıkan 57 yaşındaki Sayoc, hakkındaki tüm suçlamaları kabul etmiş ve yaptıklarından duyduğu pişmanlığı dile getirip özür dilemişti.

Sayoc, hakime, “Yaptığım bu eylemlerin yanlış olduğunu biliyorum. Oldukça özgünüm. Gönderdiğim paketlerde patlama risklerinin olduğunun da farkındaydım” diye konuşmuştu.

Savcılar, Sayoc için ayrı suçlamalardan ömür boyu hapis cezası ve ayrıca 120 yıl hapis cezası istemişti.

Sayoc, Trump karşıtı olarak tanınmış 13 kişiye 16 ayrı bombalı paket göndermekle suçlanmıştı.

57 yaşındaki sanık, gönderdiği bombalı paketlerle ABD’yi alarma geçirmiş, paketlerin Florida’dan gönderildiğinin belirlenmesi sonrasında emniyet güçlerinin düzenlediği operasyonla yakalanmıştı.

Bombalı paketlerin çoğunun New York’taki adreslere gönderilmesi nedeniyle Sayoc, Florida’da yakalanmasına rağmen yargılanmak üzere New York’a getirildi. Sayoc Kasım ayındaki ilk duruşmasında yine aynı hakimin karşısına çıkmış, hakkındaki suçlamaları kabul etmemiş ve duruşma süresince tek kelime bile konuşmamıştı.

Sayoc’un bombalı paket gönderdiği kişi ve kuruluşlar arasında eski Başkan Barack Obama, eski Başkan Yardımcısı Joseph Biden, 2016 başkan adayı Hillary Clinton, eski Başsavcı Eric Holder, Temsilciler Meclisi Üyesi Maxine Waters, Senatör Cory Booker, eski CIA Başkanı John Brennan, eski Ulusal İstihbarat Dairesi Başkanı James Clapper, milyarder George Soros, aktör ve yönetmen Robert De Niro ve CNN’in New York merkezi vardı.

XS
SM
MD
LG