Erişilebilirlik

Şengal’de Toplu Mezar ve Tüneller


IŞİD militanlarının Şengal’den çıkarılmasının ardından bölgede arama tarama faaliyetleri yürüten Peşmerge güçleri iki toplu mezar buldu. İlki, kasaba merkezindeki teknik lise yakınlarındaki boş arazide ortaya çıkarıldı. Mezarda 76 Ezidi kadının cesedi bulundu. Toplu mezar patlayıcı bulunabileceği ihtimaline karşın henüz açılmadı. Mezarın açılması için bomba imha uzmanlarının gelmesi bekleniyor. Peşmerge yetkillileri mezarda cesetleri bulunanların tamamının 60 yaş üstü ve aynı aşiretten kadınlar olduğunu söyledi.

Bu arada bir toplu mezar da Şengal’in 15 kilometre batısındaki Siryana ve Gır Uzer köyü arasında bulundu. Bu mezarda da 50’ye yakın erkeğin cesetleri olduğu tahmin ediliyor. Mezarda akrabalarının cesetleri olduğunu söyleyen Kasım Şeyh Hıdır, olayın IŞİD’in Şengal’i işgal ettiği gün meydana geldiğini söyledi.

Şeyh Hıdır, “Bu ev Mahmud Hırro’nun evidir, aynı aşirettiniz, olayın olduğu gün çevredeki akrabaları buraya geldi. Toplam 70 kişiydiler, kadın, erkek, çocuk. Erkeklerin hepsini öldürdüler, kadın ve çocukları götürdüler. Yaşlı bir kadın burada kaldı, kadın çocuklarının cesediyle üç gün geçirdi. Üzerlerine battaniye atmıştı. Cesetleri buradaki yerlere gömdüler, burada 50 yakın kişi öldürdüler. Sadece Mahmud Hırro’nun ailesinden 12 kişi öldürüldü. Öldürüp toplu mezarlara gömdüler,” dedi.

Peşmerge yetkilileri bölgede 15’e yakın toplu mezar tespit ettiklerini ifade etti.

Öte yandan Şengal’de süren arama çalışmaları sırasında IŞİD’in yeraltı tünelleri ortaya çıkarıldı. Kasaba merkezine 50 kilometre mesafedeki iki köyde ortaya çıkarılan tünelerden biri 33 metre uzunluğunda 2 metre genişliğinde. Diğer tünel ise 20 metre uzunluğunda 2 metre genişliğinde. Militanların tünelleri hava saldırılarından korunmak için kullanırken, bazı tünellerin de askeri malzeme ve yaralı sevkiyatı için kullanıldığı belirtildi. Şengal kasaba merkezindeki bir dükkanın altında da 100 metrelik bir tünel bulundu.

XS
SM
MD
LG