Erişilebilirlik

Senatörler Rusya'ya Yaptırımların Güçlendirilmesi Konusunda Anlaştı


ABD’de bir grup Senatör, Rusya’ya yönelik yaptırımların güçlendirilmesi konusunda anlaştı. Yeni düzenleme, Beyaz Saray’ın yaptırımları gevşetmesi, askıya alması ya da sonlandırması durumunda Kongre’nin gözden geçirme şartını da kapsıyor.

Partilerüstü anlaşma, Senato’da görüşülen ve İran’a yönelik yaptırımları içeren düzenlemede değişiklik şeklinde tasarlandı. Tasarının Senato genel kurul oylamasında güçlü destek alması bekleniyor. Tasarı daha sonra Temsilciler Meclisi’nden de geçerse Başkan Donald Trump tarafından imzalanacak.

Senato Bankacılık Komisyonu’nun Cumhuriyetçi ve Demokrat liderleri de bir açıklama yayınlayarak, yasa değişikliğine gerekçe olarak Rusya’nın Ukrayna ve Kırım’ın toprak bütünlüğünü ihlal etmesini, “küstah” siber saldırılarını, seçimlere müdahalesini ve Suriye’de devam eden saldırganlığını gösterdi.

Böylelikle Rusya’nın enerji projelerine yönelik yaptırımların güçlendirilmesinin yanı sıra, insan hakları ihlallerine karışan, Suriye rejimine silah sağlayan, zararlı siber eylemlerde bulunanlar ve Rus istihbaratı ve savunma kurumlarıyla işbirliği yapanlara da yeni yaptırımlar uygulanacak.

Senato Azınlık lideri Chuck Schumer, bu ek yaptırımların Rusya’nın ve Amerika’ya müdahale etmeye çalışan diğer ülkelerin cezalandırılacağına dair güçlü ve partilerüstü bir mesaj yolladığını savundu.

Temsilciler Meclisi, Senato ve Adalet Bakanlığı’nın atadığı özel danışman, Rusya’nın ABD seçimlerine etkisi ve Trump’ın kampanyası ile olan bağlantılarını araştırıyor. Amerikan istihbarat dairelerinin ocak ayında yayınladığı raporda, Rus lider Vladimir Putin’in, başkanlık seçimlerinde Donald Trump’ın seçilmesini sağlamak için etki etme kampanyası emri verdiği öne sürülmüştü.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 6 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG