Erişilebilirlik

Amerikan Senatosu'nda 'Tarihi' Oturum


Anayasa Mahkemesi yargıçlığına aday Brett Kavanaugh’yu cinsel saldırıyla suçlayan Christine Blasey Ford Senato Adalet Komisyonu’nda ifade verdi. Olayı tüm ayrıntılarıyla anlatan Ford "Bana saldıran kişinin Kavanaugh olduğundan yüzde 100 eminim" dedi. İddiaların odağındaki Kavanaugh ise kendini hararetli şekilde savundu, "Masumum. Kimseye cinsel saldırıda bulunmadım" dedi.

Adalet Komisyonu'ndaki oturumda önce Christine Ford ifade verdi, senatörlerin sorularını yanıtladı. Yaklaşık 4 saat süren oturumun ardından bu kez Trump'ın Anayasa Mahkemesi üyeliğine aday gösterdiği Brett Kavanaugh göreve aday gösterildiğinden bu yana sol muhalif grupların kendisiyle ilgilli olumsuz bilgiler topladığını savundu.

Kavanaugh: "Hesaplanmış siyasi bir oyun"

Kavanaugh, hakkındaki cinsel saldırı iddialarını karalama kampanyası olarak niteledi. "Benim ailemin itibarına zarar verdiler" dedi, iddialar için "Hesaplanmış siyasi bir oyun. Bu bir sirk" ifadelerini kullandı.

Brett Kavanaugh, oturumda zaman zaman gözyaşlarını tutamadı, duygusal anlar yaşadı, konuşmakta zorlandı. Yazılı ifadesini okurken ve sonrasında hem savcının hem de senatörlerin sorularını cevaplarken sık sık su içti. 10 yaşındaki kızı Liza'nın iddialar sonrası kiliseye gittiklerinde "Kadın için dua edelim" dediğini anlatırken yutkundu, gözleri doldu.

Kavanaugh, "Ford'un birisi tarafından cinsel saldırıya uğradığını sorgulamıyorum ama ben yapmadım" dedi. "Lisede de üniversitede de kimseye cinsel saldırıda bulunmadım" diye konuştu.

"Hiçbir zaman ne yaptığımı hatırlamayacak kadar içmedim"

Kavanaugh, 1980li yıllara ait gençken günlük gibi tuttuğu takvimini kanıt olarak gösterdi, Ford'un söz ettiği dönemde öyle bir partide olmadığını iddia etti. "Bira içtim, severim hala da seviyorum ama ne yaptığımı hatırlamayacak kadar içmedim" dedi.

Demokrat Senatör Feinstein, iddiaların sahibi Christine Ford'un iddiaların FBI tarafından soruşturulması talebine atıfta bulundu, "Duruşunuzdan eminseniz neden siz de FBI soruşturması talep etmiyorsunuz?" diye sordu. Kavanaugh sesini yükselterek verdiği cevapta "Komisyon neye karar verirse ben hazırım" dedi. Oturumun ilerleyen dakikalarında Kavanaugh'nun "FBI soruşturmasına şu anda destek verir misiniz?" diye sorulduğunda "FBI bu tür soruşturmalarda bir sonuca varmıyor" diye konuştu.

Oturumda "Mark Judge" Bilmecesi

Christine Ford 1982 yılında cinsel saldırıya uğradığını iddia ettiği ev partisinde Kavanaugh'nun arkadaşı Mark Judge'ın olduğunu, hatta cinsel saldırının gerçekleştiği odada Mark Judge'ın da bulunduğunu anlatmıştı. Brett Kavanaugh'ya Mark Judge'ın da ifadeye çağrılmasını isteyip istemediği soruldu. Kavanaugh soruya kaçamak cevap verdi.

Mark Judge'ın avukatları da daha önce Christine Ford'un cinsel saldırı iddialarını yalanlamıştı.

Güney Carolina'nın Cumhuriyetçi Senatörü Lindsey Graham oturumda yargıç Kavanaugh'yu hararetle savundu, "Siyasi hayatım boyunca böyle bir şey görmedim" dedi, Kavanaugh için yapılacak onay oturumunda kendisi için "Evet" oyu kullanacağını belirtti.

Ford: Yaşadıklarımı anlatmak vatandaşlık görevim"

Senato Adalet Komisyonu'nda sabah saatlerinde ise Kavanaugh hakkındaki cinsel saldırı iddialarının sahibi Christine Ford ifade verdi. Ford, kendisine o gün cinsel saldırıda bulunan kişinin Brett Kavanaugh olduğundan yüzde 100 emin olduğunu söyledi.

California'da Palo Alto Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olan Profesör Christine Blasey Ford, 1982 yılı yazında yaşandığını iddia ettiği cinsel saldırıya ilişkin ayrıntıları paylaştı. Bu ayrıntıları vermenin kendisi için kolay olmadığını söyledi.

Ford, “Bugün istediğim için burada bulunmuyorum. Dehşet içindeyim. Burdayım, çünkü bana ne olduğunu anlatmanın vatandaşlık görevim olduğuna inanıyorum” dedi.

Christine Ford kendisi 15 yaşındayken katıldığı partide evin üst katındaki lavoboyu kullanmak üzere yukarı çıktığını, merdivenin üst kısmına geldiğinde birisinin kendisini yatak odasına ittiğini, kimin ittiğini görmediğini ancak odaya girdiğinde Brett Kavanaugh ve arkadaşı Mark Judge'ın odaya girdğini ve sonra da kapıyı kilitlediklerini anlattı.

Christine Blasey Ford, Kavanaugh'nun yatakta üzerine çıktığını, ellerini vücudu üzerinde dolaştırmaya başladığını anlattı.

"Bana tecavüz edeceğini düşündüm"

Kavanaugh'nun kendisine tecavüz edeceğini düşündüğünü belirten Ford, bağırmasının ardından Kavanaugh'un ağızını kapadığını, nefes alamadığını, kazara onu öldüreceğini düşündüğünü, en çok korktuğu anın da bu olduğunu söyledi.

Ford, o sırada odada Mark Judge'ın da olduğunu, kendisini kurtarma umuduyla Mark Judge ile zaman zaman göz teması kurduğunu ancak Judge'ın kendisine yardım etmediğini anlattı. Chrsitine Ford, Kavanaugh'nun arkadaşı Judge'ın bir ara yatağın üzerine çıkıp sıçramaya başladığını , o sırada yataktan düştüğünü ve o andan yaralanarak odadan çıkıp kendini karşıdaki banyoya kilitlediğini söyledi. Ford, sonrasını "Brett ve Mark odadan çıkıp aşağı indi, tekrar yukarı çıkmadıklarından emin olduktan sonra aşağı inip evden kaçtım" sözleriyle anlattı.

Ford, Kavanaugh'un Anayasa Mahkemesi adaylığına kadar konuyu gündeme taşımayı düşünmediğini, sadece bazı yakın arkadaşlarına cinsel saldırıyı isim vermeden anlattığını, 15 yaşındayken yaşadığını iddia ettiği olayı anne ve babasına bile o dönem anlatamadığını belirtti.

Cinsel saldırı iddialarının sahibi olan Christine Ford olayı eşine evlenmeden önce anlattığını, eşiyle birlikte daha sonra çift terapisine gittiklerini ve olayın terapilerde gündeme geldiğini aktardı. Yaşadığını iddia ettiği olayın kendisinde travmaya, anksiteye ve panik ataklara yol açtığını söyledi.

"Kimsenin piyonu değilim"

Christine Ford, iddiaları siyasi amaçla gündeme getirdiği iddialarına "Ben bağımsızım. Kimsenin piyonu değilim" sözleriyle cevap verdi.

Ford'un ifadesini okuduktan sonra, cinsel saldırı mağdurlarına ilişkin davalarda görev yapmış uzman savcı Rachel Mitchell, Christine Ford'a komisyondaki Cumhuriyetçi senatörler adına sorular yöneltmeye başladı. Savcı Mitchell bazı bilgileri Ford'dan teyit etmesini istedi. Christine Ford, oturumun soru-cevap bölümünde kendisine saldıran kişinin Brett Kavanaugh olduğundan yüzde 100 emin olduğunu söyledi.

Demokrat senatörden Ford'a: "Ben size inanıyorum"

Demokrat Senatör Richard Blumenthal, Christine Ford'a inandığını, Ford'un büyük bir cesaret örneği sergileyerek Amerika'ya bir ders verdiğini söyledi. "FBI soruşturmasını isteyemen Başkan Trump olayı örtbas ediyor" iddiasında bulundu.

Oturum esnasında söz alan diğer Demokrat senatörler de Christine Ford'u kahraman olarak niteledi, gösterdiği cesaretten dolayı Ford'u övdü.

11 Cumhuriyetçi senatör oturumda sorularını Phoenix savcısı Rachel Mitchell aracılığla yöneltti. Savcı Rachel Mitchell benzer cinsel saldırı davalarında, mağdurun ve suçlanan tarafın sorgusunda deneyimi olan bir isim. Mitchell, 1980lerde Arizona'da bir kilisede erkek çocukları taciz eden rahibin davasında savcı olarak görev almış, rahip 111 yıl hapis cezasına mahkum olmuştu.

Christine Ford'a soru yönelten Rachel Mitchell, cinsel saldırı iddialarının konuşulduğu oturumda ortamın buna çok uygun olmadığını ima etti, "California'da görüşme yapmak yerine bu oturumda konuşuyoruz" ifadelerini kullandı.

Ford'un soruları cevapladığı oturum sonrasında Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham Christine Ford'un ifadesini değerlendirdi. "Yeri ve zamanı olayın tam olarak hangi evde geçtiği bilinmiyor. Bir şeyler yaşamış ama ne olduğunu bilmiyoruz" diyerek şüphelerini dile getirdi. Senatör Graham Demokratları suçladı, "Ara seçimde kontrolu ele almak istiyorlar. Bizi pusuya düşürdüklerini düşünüyorum" dedi.

Anayasa Mahkemesi önünde protesto

İddiaların hedefindeki yargıç Brett Kavanaugh, Ford ve diğer 3 kadının daha cinsel saldırı,taciz iddialarını reddediyor. Başkan Donald Trump, bugünü “ülke tarihi için önemli bir gün” olarak nitelemiş ve oturumu izleyeceğini söylemişti.

Senato'nun Adalet Komisyonu'nda oturum devam ederken Anayasa Mahkemesi binası önünde ise Kavanaugh karşıtı protesto vardı. Eylemciler üzerinde "Christine Ford'a inanıyoruz" ve "Kavanaugh'ya Hayır" yazılı pankartlar taşıdı.

XS
SM
MD
LG