Erişilebilirlik

Senato’da FED Oylaması


Başkan Barack Obama tarafından Merkez Bankası başkanlığına aday gösterilen Janet Yellen’ın bugün yapılacak oylamada Senato’nun da onayını alması bekleniyor

Başkan Barack Obama tarafından Merkez Bankası başkanlığına aday gösterilen Janet Yellen’ın bugün yapılacak oylamada Senato’nun da onayını alması bekleniyor.
Uzmanlar, Janet Yellen’ın Senato onayı için yeterli oy alabilecek durumda olduğunu bildiriyor. Yellen, Senato’nun da onayıyla, Ben Bernanke’den boşalan koltuğa oturarak yüz yıllık Merkez Bankası’nın ilk kadın başkanı olacak.

İktisatçılar, 67 yaşındaki Janet Yellen’ın Ben Bernanke’nin başlattığı birçok politikayı sürdüreceği görüşünde. Hem Bernanke hem de Yellen, Merkez Bankası’nın Amerikan ekonomisine doğrudan verdiği desteği kademeli olarak çekme ve faiz oranlarını düşük tutma konusunda fikir birliği içinde.

Başkan Obama, üç ay önce Merkez Bankası başkanlığına aday gösterdiğinde Janet Yellen, birçok Amerikalının ekonomik kriz nedeniyle uzun süredir çalıştıkları işlerini kaybettiklerini söylemişti. Amerikan ekonomisi o zamandan bu yana ilerleme kaydetti. İşsizlik oranı son beş yılın en düşük seviyesi olan %7’ye geriledi. Bu oran, hala Amerika’nın standart işsizlik oranının bir ila bir buçuk puan üzerinde olsa da işverenler ayda 200 bin kişiyi işe almaya devam ediyor.

Merkez Bankası, Amerikan ekonomisinin 2014’te de istikrarlı olarak büyümeye devam edeceğini tahmin ediyor.
XS
SM
MD
LG