Erişilebilirlik

Senato Trump’ın FBI Direktörü Adayını Onayladı


ABD Senatosu, Başkan Donald Trump tarafından FBI direktörlüğüne aday gösterilen Christopher Wray’in adaylığını onayladı.

Yapılan oylamada 5’e karşı 92 senatör, Wray’in, 2016 başkanlık seçimleri kampanyası sırasında tartışmaların merkezi konumundaki kurumun başına geçmesine onay verdi.

Demokrat Senatör Amy Klobuchar, “Zor bir görevi devralmak için zor bir zaman. Bildiğimiz gibi, önceki FBI direktörü Rusya soruşturması yüzünden kovulmuştu” dedi.

Wray geçen ayki adaylık oturumunda, bu görevi yürütmenin sadece “tek yolunun” olduğunu belirterek, bunu da “kesin bağımsızlık, kurallara göre hareket etmek, dürüst olmak, yasalara ve kurumun en iyi uygulamalarına bağlılık göstermek” olarak nitelemişti.

Federal savcılık ve özel sektör dahil uzun bir mesleki geçmişe sahip olan 50 yaşındaki Wray, Yale Üniversitesi’nden hukuk diplomasına sahip.

Wray, George W.Bush yönetimi döneminde adalet bakan yardımcılarından biriydi ve ulusal güvenlik konularında güçlü bir deneyime sahip bir isim.

Wray, Başkan Trump’ın Mayıs ayında görevine son verdiği James Comey’nin yerini alacak.

Trump, FBI’in Comey’nin idaresi altında karışıklık içerisinde olduğunu ve kurumdaki çalışanların ona güvenini yitirdiğini savunmuştu.

FBI yetkilileri ise bunu yalanlamış, Washington’daki birçok kişi, Trump’ın, Rusya soruşturmasını rafa kaldırma talebini kabul etmediği gerekçesiyle Comey’i kovduğu iddiasını ortaya atmıştı.

Trump, Comey’i, seçimlerde Demokrat aday Hillary Clinton’ı dışişleri bakanlığı döneminden kalma e-posta meselesinden dolayı suçlamamasından dolayı da sert eleştirmişti.

FBI direktörleri 10 yıllığına seçiliyorlar ve direktörlerden tarafsız ve partiler üstü olmaları bekleniyor.

Facebook Forum

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 13 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:19 0:00
XS
SM
MD
LG