Erişilebilirlik

Senato Sağlık Tasarısını Tartışmaya Açıyor


Senato, Cumhuriyetçiler’in sağlık tasarısını tartışmaya açmayı kabul etti. Yapılan oylamada 50’ye 50 eşitlik çıkması üzerine, aynı zamanda Senato’nun başkanı olan Başkan Yardımcısı Mike Pence eşitliği Cumhuriyetçiler’in lehine bozdu.

Böylece Cumhuriyetçi Parti ve Başkan Donald Trump, ABD’nin bir önceki başkanı Barack Obama’nın hayata geçirdiği, “Obamacare” olarak bilinen yasanın iptal edilip yerine yenisinin konması çabasında önemli bir ilk adım atmış oldu.

Trump da yaptığı yazılı açıklamada, gelişmeyi “dev bir adım” olarak niteledi. Trump açıklamasında şunları kaydetti: “Senato’yu Obamacare kabusunu sona erdirme yolunda dev bir adım atmasından dolayı alkışlıyorum. Bu oylama gösterdi ki, eylemsizlik bir seçenek değil ve şimdi yasama süreci, niyetlendiği gibi, maliyetleri azaltan ve tüm Amerikalılar için seçenekleri artıran bir tasarıyı ortaya çıkarma yolunda ilerleyebilir. Senato şimdi bir tasarı geçirmeli ve bana sunmalı, böylece Obamacare felaketini nihayet kesin olarak sona erdirebiliriz.”

Şimdi Amerika’yı tasarı üzerinde hararetli tartışmalarla dolu bir hafta bekliyor.

“Obamacare”in iptal edilmesi, Trump ve Cumhuriyetçi adayların seçim kampanyaları boyunca seçmenlerine verdikleri vaatlerin en önemlilerinden birini oluşturuyordu.

Oylama sırasında Senato’daki oturuma Başkan Mike Pence başkanlık ederken, oylama öncesinde salonun ziyaretçiler kısmında bir grup protestocu “Tasarıyı öldürün”, “Utanın” şeklinde sloganlar attı.

Sağlık sorunları nedeniyle bir müddettir Kongre’den uzak kalan ve geçen hafta beyin kanserine yakalandığı açıklanan 80 yaşındaki Cumhuriyetçi John McCain de “Evet” oyu kullandı.

Cumhuriyetçiler içerisinde sadece ılımlı kanattan Susan Collins ve Lisa Murkowski “Hayır” dedi. 48 sandalyeye sahip Demokratlar ise girişime toptan karşı çıktı.

Senato’daki oylamanın sonucu, teknik olarak, Senato’nun Temsilciler Meclisi’nin geçen Mayıs ayında geçirdiği ve Obamacare’in büyük bölümünü yürürlükten kaldıran düzenlemeyi gündeme alacağı anlamına geliyor.

Senato Cumhuriyetçi Çoğunluk Lideri Mitch McConnell’ın öncülük ettiği çabada yeni tasarının Obamacare’in sigorta edinmeyen kişilere vergi cezalarını kaldırması, yoksullara yönelik sağlık sigortası Medicaid’de kesinti yapması, vergi artırımlarının birçoğunu iptal etmesi ve tüketiciler için daha az cömert sağlık bakımı yardımları sunması öngörülüyor.

Şimdi Senato’yu 20 saatlik tartışma ve uzun bir önergeler sunma süreci bekliyor. Ortaya çıkabilecek yeni versiyonun da şimdikinden çok farklılıklar içermesi muhtemel. Cumhuriyetçi Parti’nin ılımlı ve muhafazakar kanadı içerisinde Obamacare’de ne gibi değişiklikler yapılması gerektiği konusunda keskin görüş ayrılıkları yaşanıyor.

Senato’da son bir ay içerisinde, Obamacare’in yerini alması için hazırlanan tasarının iki farklı versiyonunu geçirme gayretleri yeterli destek bulamaması nedeniyle başarısız kalmıştı.

Trump da son günlerde hem Obamacare’e sert eleştirileri hem de Cumhuriyetçiler’e uyguladığı baskının dozunu artırmıştı.

Bazı Cumhuriyetçi Kongre üyeleri, Trump’ın kampanya vaatlerine rağmen Obamacare’in iptalinin tartışmaya açılmasına muhalefetlerini ortaya koymuştu. Bu üyeler ya yeni yapılan değişikliklerin Obamacare’i tersine çevirecek kadar yeterli düzeyde olmadığını ya da tam tersine, değişikliklerin çok ileriye giderek milyonlarca Amerikalı’yı sağlık sigortalarından edeceğini savunuyor.

Obama’nın iktidarda olduğu dönemde de Cumhuriyetçiler yasayı iptal etmek için çok sayıda girişimde bulunmuştu ancak her seferinde Beyaz Saray’ın vetosuna takılmışlardı.

Partiler üstü bir yapı olan Kongre Bütçe Dairesi (CBO), Obamacare’in yerine yenisi konmadan iptal edilmesi halinde, gelecek yıl 17 milyon, 2026’ya kadar da 32 milyon Amerikalı’nın sağlık sigortalarını kaybedeceğini belirtmişti.

CBO, Senato’daki Cumhuriyetçiler’in hazırladığı plana göreyse gelecek 10 yılda 22 milyon Amerikalı’nın sağlık sigortasından mahrum kalacağını ancak planın devlete 420 milyon dolar tasarruf sağlayacağını öngörmüştü.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 13 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:19 0:00
XS
SM
MD
LG