Erişilebilirlik

NSA Programını İptal Eden Yasaya Engelleme


Hayır oyu kullananlar arasında Senato’nun Cumhuriyetçi Partili çoğunluk lideri Mitch McConnell da bulunuyor.

Amerikan Senatosu, Temsilciler Meclisi’nden büyük çoğunlukla geçen ve Ulusal Güvenlik Dairesi’nin (NSA) telefon görüşmeleri verilerini toplamasına son verecek yasayı bloke etti.

Senato gece yarısından kısa bir süre sonra yaptığı oylamada, 42’ye karşı 57 oyla yasanın lehinde oy kullansa da, yasanın kabul edilmesi için gereken asgari 60 oyun üç altında kaldı.

Amerika Özgürlük Yasası adıyla da bilinen bu tasarı, bu ayın başında Temsilciler Meclisi’nden 88’e karşı 338 oyla geçmişti.

NSA’in Amerika içinde yapılan telefon görüşmelerinin, tarihi, saati, süresi ve kimler arasında geçtiği bilgilerini sağlayan üstverilerini ‘yargı kararı olmaksızın’ topladığı haberini ilk kez 2013 yılında, kurumun eski çalışanlarından Edward Snowden duyurmuştu. Bu açıklamasından dolayı Amerika’da casuslukla suçlanan Snowden, Rusya’ya sığınmıştı. Gizli programın ortaya çıkması, Amerika’da kişi hakları eylemcilerinin büyük tepkisine yol açtı.

Temsilciler Meclisi’nde kabul gören tasarı, NSA’in bu programını yasaklamakla birlikte, “yumuşatılmış” bir alternatif sunuyordu. Tasarı, bu üstverilerin kitlesel boyutlarda toplanması yerine, NSA’e bu verileri özel telefon şirketlerinden, konuyla ilgilenen ‘gizli ulusal güvenlik mahkemelerinin’ kararıyla toplamasını şart koşuyordu.

Temsilciler Meclisi’nin tasarısı, hem Demokrat hem Cumhuriyetçi Partililer’in, hem de Başkan Barack Obama’nın desteğini almıştı.

Hayır oyu kullananlar arasında Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adaylarından Rand Paul’un yanı sıra, Senato’nun Cumhuriyetçi Partili çoğunluk lideri Mitch McConnell da bulunuyor.

NSA’in telefon verilerini topladığı gizli program, 11 Eylül 2001’deki terör saldırılarının ardından çıkan ABD Yurtseverlik Yasası çerçevesinde başlatılmıştı.

Senato, mevcut programın uzatılması için 31 Mayıs’ta bir kez daha toplanacak, çünkü uygulama bu ayın sonunda sona erecek. Ancak bu kez uzatma kararını Temsilciler Meclisi’nin de onaylaması gerek.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 26 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:54 0:00
XS
SM
MD
LG