Erişilebilirlik

Senato Janet Yellen'in FED Başkanlığını Onayladı


Janet Yellen
Amerikan Senatosu, Janet Yellen’in Merkez Bankası (Federal Reserve – FED) başkanlığını onayladı.

Senato’da yapılan oylama 26’ya karşı 56 oyla Yellen’ın lehine sonuçlandı. Bu şekilde, 67 yaşındaki Yellen’in gelecek aydan itibaren dünya ekonomisinin en prestijli görevlerinden birine gelmesi için hiçbir engel kalmadı.

Başkan Barack Obama, Janet Yellen’in insanların yaşamlarını ve işlerini düzeltmeyi Amerika’nın mali politikasının önceliği haline getireceğini söyledi.

Janet Yellen, yüz yıl önce kurulan ABD Merkez Bankası’nın ilk kadın başkanı olacak. Yellen, sekiz yıldır bu görevde bulunan ve Ocak ayı sonunda görev süresi dolacak olan Ben Bernanke’nin yerine geçecek.

FED başkanları dünya ekonomisinin gidişatını değiştiren kilit kararlar alabiliyor. Halen Merkez Bankası başkan yardımcılığı görevini sürdüren Yellen’in, Bernanke’nin politikalarını sürdürmesi bekleniyor. Bernanke ve Yellen, FED’in Amerikan ekonomisine doğrudan desteğini ve düşük faiz politikasını aşamalı olarak azaltmayı savunuyor.

Amerika Merkez Bankası, istihdam piyasasını güçlendirmek ve uzun vadede faizleri düşük tutmak amacıyla yıllardır milyarlarca dolarlık varlık alımları yaparak Amerikan ekonomisine para akışı sağlamaya devam ediyor. Ancak Banka, bir yıldır ayda 85 milyar dolar düzeyinde tuttuğu varlık alımlarını 75 milyar dolara indirdi. Uzmanlar, bu kararla birlikte Amerikan ekonomisini doğrudan canlandırma politikalarının sonuna gelindiğine işaret ediyor.

Başkan Barack Obama, Janet Yellen’i üç ay önce Federal Reserve başkanlığına aday göstermişti. Yellen’ın adaylığı açıklandığı sırada da ekonomik veriler iyi sayılmazdı. Ancak kısa bir süre önce işsizlik rakamları ilk kez son beş yılın en düşük düzeyine, yüzde 7’ye indi. Son dönemde ayda ortalama 200 bin kişiye istihdam sağlanıyor.

Amerika Merkez Bankası, 2014 yılında ekonominin istikrarlı büyüme kaydedeceği tahmininde bulunuyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 21 Mayıs-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:13 0:00
XS
SM
MD
LG