Erişilebilirlik

Senato Komisyonunda Özel 'Bingazi' Oturumu


Senato Dış İlişkiler Komisyonu, 11 Eylül günü Bingazi’deki Amerikan konsolosluğuna düzenlenen saldırının incelendiği özel bir oturum düzenliyor.

Komisyon Başkanı John Kerry, Amerika’nın Libya büyükelçisi Christopher Stevens ve üç elçilik görevlisinin öldüğü olayda Kongre’nin de sorumluluğu olduğunu savundu.

Demokrat Partili Massachusetts Senatörü Kerry, Kongre’nin içine düştüğü “çıkmaz ve aşırılıkların” elçiliklerde güvenliği arttırmak için gerekli ödeneğin çıkarılmasını önlediğini savundu. Olayda birinci derece sorumlu görülen Dışişleri Bakanlığı, güvenliğin arttırılması için gerekli ödenek sağlanmadığından yakınıyor.

Senato Dış İlişkiler Komisyonu Perşembe günü Bingazi olayıyla ilgili olarak Dışişleri Bakan Yardımcıları William Burns ve Thomas Nides’ın açıklamalarını dinledi.

Dışişleri Bakanlığı, diplomatik temsilciliklerde güvenliğin arttırılması için Kongre’den ödenek artışı talebinde bulunmuştu. Dışişleri Bakan Yardımcısı Nides, bakanlığa ayrılan bütçenin federal bütçenin yüzde birinden az olduğunu söyledi.

Cumhuriyetçi Senatör Bob Corker ise, kötü yönetimden öte bütçe sıkıntısından şikayet eden Dışişleri Bakanlığı’nı eleştirdi. Corker, ek süre uzatma talebine ve Savunma Bakanlığı’nın sağladığı ek ödeneğe rağmen Dışişleri Bakanlığı’nın, Trablusgarp’taki güvenlik ekibinin görev süresini uzatmadığını hatırlattı.

Senato komisyonundaki oturum, bağımsız bir komisyon tarafından düzenlenen ve Bingazi’deki konsoloslukta güvenliğin saldırı sırasında yetersiz olduğu yönündeki raporu izliyor. Rapor, konsolosluğa yeterli koruma sağlanmamasıyla ilgili olarak Dışişleri Bakanlığı’na bağlı iki daire arasında “sistematik hatalar ve idari yetersizlik” olduğuna dikkati çekiyor. Raporun ardından Dışişleri Bakanlığı’nda diplomatik temsilciliklerin güvenliğinden sorumlu en üst düzey yetkili istifa etti, üç kişi de görevden alındı.

Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, diplomatik personelin güvenliğinden sorumlu yardımcısı Eric Boswell’in istifasını kabul etti. Clinton’un da Bingazi olayıyla ilgili olarak Temsilciler Meclisi ve Senato komisyonlarında açıklama yapması bekleniyordu. Ancak geçen haftasonu düştükten sonra beyin sarsıntısı geçiren bakan, doktor tavsiyesi üzerine evine dinleniyor.
XS
SM
MD
LG