Erişilebilirlik

Selfie Çeken Drone


Selfie Çeken Drone
lütfen bekleyin
Embed

No media source currently available

0:00 0:01:42 0:00

Teknoloji o kadar hızlı gelişiyor ve değişiyor ki, çok yakında insansız hava aracınızı yanınızda taşımanız mümkün olabilir. Mühendisler, selfie çekebilen ve cebinize girecek kadar küçük olan bir drone yani insansız hava aracı geliştirdi. Selfly adlı drone, akıllı telefonla çalışıyor ve telefonun kılıfına rahatça sığıyor.

Selfly, akıllı bir telefon ve kendi kamerası olan bağımsız bir drone.

Hagay Klein, “Bu, akıllı telefonunuza takılan 9 milimetrelik bir kılıf. HD kamerası var. Telefondan çıkarıp kullanabiliyorsunuz,” diyor.

Selfly, fotoğraf çekerken yüksek teknoloji bir stabilizasyon sistemi kullanıyor. Drone, bir telefon uygulamasıyla yönetiliyor. Ayrıca bazı özel fotoğraflar için, otomatik pilot seçenekleri de mevcut.

Klein, “Havada sabit duruyor. İstediğiniz yerde tutabilirsiniz. Ayrıca kontrolu çok kolay,” diyor.

Drone’un kamerasındaki resimler, WiFi üzerinden akıllı telefona gönderiliyor.

Klein, “Fotoğrafı telefonunuzda görebiliyor ve istediğiniz şekilde yönlendirebiliyorsunuz. Büyütmek isterseniz, zoom yapın. Bunu parmaklarınızla yapıyorsunuz. Telefon bunu uçuş komutuna çeviriyor ve drone kadraja biraz daha yaklaşıyor,” şeklinde konuşuyor.

Selfly, tamamen dolu bir aküyle, havada en fazla 5 dakika kalabiliyor. Bu da, 20 tane selfie çekmeye yetiyor.

Hagay Klein, “Şimdiye kadar ön kamera veya herkesin telefonunda bir arka kamera vardı. Bugünse üçüncü bir kameranız var. Ayrıca bu kamerayı telefonunuzdan ayırıp, istediğiniz yere koymanız mümkün. Drone uçurmuyorsunuz, fotoğraf çekiyorsunuz,” diyor.

Selfly’ın yıl sonuna kadar piyasaya sürülmesi planlanıyor. 140 dolar civarında olması beklenen drone, Amerika içinde ücretsiz teslimatla dünyanın diğer yerlerindeyse 20 dolar teslimat ücretiyle satılacak.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump'ın Evinde Aramaya Onay Adalet Bakanı'ndan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG