Erişilebilirlik

800 Bin Belgesiz Genç Kongre Görüşmelerini Bekliyor


Amerika'ya çocukken kaçak olarak getirilen yaklaşık 800 bin gencin geleceği, adeta pamuk ipliğine bağlı. Bunun nedeni, yılsonu yaklaşırken dosyanın Kongre'nin görüşülmeyi bekleyen yasa tasarıları yığınının altında kalmış olması.

Hükümet fonlarının süresi, Kongre'nin yeni bütçeyi ya da bütçe süresinin uzatılmasını onaylamaması durumunda 8 Aralık'ta dolacak. Senato, geçtiğimiz haftanın büyük çoğunluğunu vergi kesintisi tasarısının onaylanmasına ayırsa da bütçe tasarısının daha ciddi kısa vadeli sonuçlar doğuracağı tahmin ediliyor. Senato'da çoğunluğu elinde bulunduran Cumhuriyetçi Parti'nin bütçe yasasını tek başına geçirmesi mümkün değil. Cumhuriyetçiler'in bu nedenle Demokrat Partili oylara da ihtiyacı var.

Kongre'nin her iki kanadının da hükümet harcamalarını oylaması gerekiyor.

Harcama öncelikleriyle ilgili tartışmaların temelindeyse kısaca DACA adıyla bilinen ve Amerika'ya çocukken kaçak olarak getirilen gençlerin Amerika'dan sınır dışı edilmelerini engelleyen uygulamaya kalıcı bir çözüm bulmak yatıyor.

Başkan Trump, Obama döneminde yürürlüğe giren ve Amerika'da yasal statüsü olmayan gençleri sınır dışı edilmekten muaf tutan uygulamayı bir süre önce iptal etmiş ve Kongre'yi, uygulamanın süresinin dolacağı Mart 2018'den önce yasal bir çözüm getirmeye çağırmıştı.

Demokrat Partililer, daha önce, genç kaçaklara yasal statü tanıması öngörülen yasanın tek başına geçirilmesi için baskı yapmış, ancak Amerika'daki göçmenlik tartışmalarının kızışması üzerine yasanın, hükümet harcamalarına ilişkin yasaya bağlanmasını kabul etmişti.

Bazı Demokrat Partililer, genç kaçaklar meselesini çözecek bir yol içermeyen herhangi bir bütçe yasa tasarısına karşı ”hayır” oyu kullanacaklarını kaydediyor ve hükümet fonlarının süresi dolduğunda hükümetin kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kalacağı tehdidinde bulunuyor.

Temsilciler Meclisi Başkanı Paul Ryan ise kısaca DACA olarak bilinen uygulamayla ilgili çözümün tek başına ele alınması ve hükümet harcamaları tasarısının bir parçası olmaması gerektiğini söyledi.

Denge unsurları

Başkan Trump ve Senato ve Temsilciler Meclisi'nin önde gelen liderleri Chuck Schumer ve Nancy Pelosi arasında geçen hafta yapılması planlanan toplantının iptal edilmesi, kaçak gençleri koruma altına alacak partilerüstü anlaşmaya sekte vurulmasına neden oldu.

Trump, Twitter'de paylaştığı mesajda, anlaşma sağlanamamasına gerekçe olarak Schumer ve Pelosi'nin Amerika'yı kaçak göçmen akınına uğratmak istemesi ve kendisinin buna izin vermemesini gösterdi.

Temsilciler Meclisi'ndeki Demokrat Partili liderlerden Steny Hoyer ise Trump'ın tweet'ine yanıt olarak Başkan'ın iddiasının tamamen yanlış olduğunu ve Başkan'ın öfkeli destekçi tabanına hitap etme çabasına girdiğini kaydetti. ”Bu gençler Amerika'da yaşıyor” diyen Hoyer, ”sınırlara akın etmiyorlar” şeklinde konuştu.

Hoyer ayrıca DACA yasasının Temsilciler Meclisi gündemine alınması durumunda yasanın 300 oyla geçeceğini vurguladı.

Trump'la yapacakları görüşmeden çekilen Schumer ve Pelosi, bunun yerine Senato'da Mitch McConnell, Temsilciler Meclisi'nde de Paul Ryan'la işbirliği arayışına gireceklerini belirtti. Beyaz Saray'daki toplantıysa Demokrat liderler olmadan yapıldı.

Kongre'nin kısa vadeli harcama yasasını geçirmesi ve DACA yasasının hazırlanması sürecini başlatması durumunda Mart 2018 olarak belirlenen takvimden önce yeterli süre elde edilmiş olacak. Bütçenin süresinin Noel'e kadar uzatılmasıysa Demokrat ve Cumhuriyetçi liderlere uzlaşmak için daha çok zaman tanıyacak.

Ancak mevcut durumda DACA'dan yararlanan gençler, gelecek yıl Mart ayına kadar, kendilerini sınırdışı edilmekten koruyan statüyü kaybetmiş olacak.

DACA yasasına her iki partiden de siyasetçiler destek verse de bu, yeterli olmayabilir. Bunun nedeni, hükümetin kapanması durumunda iki tarafın da sorumluluk altında olduğu izlenimi yaratmak istememesi. Bu nedenle gerek Demokratlar gerekse Cumhuriyetçiler, kaçak gençleri kurtarmak adına siyasi risk alma konusunda son derece isteksiz görünüyor.

XS
SM
MD
LG