Erişilebilirlik

Minneapolis Polis Teşkilatı'nın Kapatılması Tartışmaları Büyüyor


Siyah Amerikalı George Floyd’un polis nezaretinde hayatını kaybettiği Minneapolis’te Kent Konseyi üyelerinin çoğu, polis teşkilatının dağıtılması fikrine destek veriyor.

Kent konseyinin 12 üyesinden dokuzu Pazar günü düzenlenen gösterilere katılırken konsey üyesi Jeremiah Ellison, polis teşkilatının bu haliyle kapatılmasını destekleyecekleri sözü verdi.

Konsey Başkanı Lisa Bender ise polis teşkilatının iyileştirilmesinin mümkün görünmediğini, bu haliyle de toplumun güvenliğini sağlamaktan uzak olduğunu dile getirdi.

Bender, kendisiyle birlikte gösterilere katılan konseyin diğer sekiz üyesinin de polis teşkilatının kapatılması fikrine destek verdiklerini söyledi.

Minneapolis'te polis teşkilatının kapatılmasını isteyen göstericiler, polisin yıllardır sergilediği ırkçı tavırları değiştirmeye direndiğini kaydetti. Göstericiler, Cumartesi günü Belediye Başkanı Jacob Frey'in evinin önünde toplandı ve Frey’i protesto etti.

Benzer bir durum, 2012 yılında New Jersey’de yaşanmıştı. Camden'da suç olaylarında patlama yaşanması üzerine kent konseyi, polis teşkilatını kapatma kararı almıştı. Polisin yerine kentte yeni bir güvenlik birimi kuruldu. California eyaletinin Compton kentinde de 2000 yılında benzer bir uygulamaya gidilmişti.

Missouri eyaletinin Ferguson kentinde siyah Amerikalı Michael Brown’un polis tarafından öldürülmesinden sonra da benzer bir öneri ortaya atılmış, kent konseyi, polis teşkilatında reform yapılması konusunda uzlaşmıştı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 25 Haziran-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:16 0:00
XS
SM
MD
LG