Erişilebilirlik

Şeffaflık Derneği'nden 'Mal Bildirimi Kampanyası'


Şeffaflık Derneği Başkanı Oya Özarslan, Amerika'nın Sesi'ne yaptığı açıklamada, 'Türkiye'de istifa siyasi gereklilik olarak anlaşılmıyor. Alaturka yaklaşımla suçun kabulü gibi görülüyor. Bizde demokratik ülkelerdeki siyasi kültür yok' dedi

Türkiye'de yolsuzluk ve rüşvet operasyonu kapsamında yaşanan tartışmalara karşın Şeffaflık Derneği, bugün başlatacağı 'Mal Bildirimi Kampanyası' ile siyasetçiler ve politikacılardan kamuoyuna hesap vermelerini talep edecek. Bu imza kampanyası ile yolsuzluğa yol açılmaması için şeffaflık gerektiği vurgulanacak. Avukat Özarslan, Şeffaflık Derneği olarak yürütecekleri imza kampanyası ile Türkiye'de mal bildirimi üzerindeki 'gizlilik' şartının kaldırılması için çağrıda bulunacaklarını kaydetti.

Hükümetten Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, İçişleri Bakanı Muammer Güler ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın istifa kararını değerlendiren Özarslan, "İstifa açıklaması, çok geç ve çok yetersiz kalmış. Oysa ki demokratik ülkelerde standart bir prosedür olarak istifa etmek var ancak demokratik kültür ülkemizde yok" diye konuştu. Demokraside eğer çıkar ilişkileri ile şaibeli bir olay söz konusu ise bunun aydınlatılmasında yolun açık olması için istifa gerektiğini kaydeden Özarslan, "Ama biz bunu böyle görmüyoruz. Türkiye'de istifa etmek yanlış anlaşılıyor" dedi.

Türkiye'de Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde Başbakanlık Etik Kurulu oluşturulduğunu, Bilgi Edinme Kanunu'nun çıkarıldığını belirten Özarslan, son yıllarda yapılan bu kanuni düzenlemelerle ve ekonomik göstergelerle, algı itibariyle Türkiye’de yolsuzluk açısından iyileşme olduğunun kabul edildiğini ifade etti. Son yıllarda basın özgürlüğü ihlallerinde artış yaşandığına dikkat çeken Özarslan, "Son yıllarda ne oldu çok temizlendik mi ne oldu da hiçbir yolsuzluk haberi yayınlanmaz oldu. Bağımsız medya ve tarafsız yargı olmayınca yolsuzluk soruşturması veya skandal haberi de olmuyor. Deniz Feneri, en son gördüğümüz önemli yolsuzluk soruşturması oldu. O soruşturmada ise savcılar suçlandı" diye konuştu. Bu noktada en önemli kanuni düzenlemeyi Kamu İhale Kanunu olarak gördüklerini belirten Özarslan, bunun ise defalarca değiştirildiğini anımsatarak, "Bir diğer düzenleme ise siyaset finansmanıyla ilgili. Bu konuda ise Türkiye'de hiçbir kısıtlayıcı ve şeffaflığı sağlayıcı bir düzenleme yok" diye konuştu.

Türkiye'de bugün tartışılan yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasının, Şeffaflık Derneği olarak sadece yolsuzluk boyutuna ilgi gösterdiklerini vurgulayan Özarslan, "Yolsuzlukla mücadelenin iktidar savaşına malzeme yapılması yanlış. O taraf ya da bu taraf değil yolsuzlukla mücadele tarafındayız. Hangi gerekçeyle ortaya çıkarsa çıksın yolsuzluğun ortaya çıkmasını önemli buluyoruz" dedi.
  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG