Erişilebilirlik

Sigara Dumanı Gençlere Çok Zarar Veriyor


boy smoking

Yeni bir araştırmaya göre sigara dumanına maruz kalan gençlerde kalp hastalığına yakalanma riski artıyor

Yeni bir araştırmaya göre ikinci el sigara dumanına maruz kalan gençlerin kan damarlarında, ilerki yaşlarda kalp hastalığına yol açabilecek bazı değişiklikler meydana gelme riski daha yüksek.

Finlandiya’daki Turku Üniversitesi’nden araştırmacı Katarina Kallio, yaptığı çalışmanın, sigara dumanına maruz kalanlar üzerinde daha önce yapılan araştırmaların kapsamını genişlettiğini söylüyor. Önceki araştırmalar, ikinci el sigara dumanı soluyan yetişkinlerde kalp ve damar hasarı meydana geldiğini ortaya çıkarmıştı. Kallio şunları söylüyor:

“İkinci el sigara dumanının yetişkinlerin kalp-damar sistemleri üzerindeki olumsuz etkilerini daha önce biliyorduk, ancak aynı durumun bluğ çağındaki gençler için de geçerli olduğunu yeni gözlemliyoruz. Gençlerde de aynı etkilerin görüldüğünü anlamak şaşırtıcı oldu.”

İkinci el sigara dumanı, bluğ çağındaki gençlerin kan damarlarının zarını kalınlaştırıyor. Amerikan Kalp Birliği Sözcüsü Doktor Donald LaVan, damarlardaki bu değişimin neden önemli olduğunu şöyle açıklıyor:

“Kan damarları kalınlaştığı ve zarın yapısı bozulduğu zaman damarlar, kolesterol birikiminin etkilerine daha duyarlı hale geliyor. Bu nedenle ikinci el sigara dumanına maruz kalan gençlerin zaman içinde kan damarlarında plak oluşma riski daha yüksek.”

Damarların içindeki plak tabakası, kan akışını azaltıyor ve kanın pıhtılaşma olasılığını yükseltiyor. Kan pıhtılarının damarları tıkaması ve kalp krizine yol açması mümkün.

Uzmanlar, araştırma kapsamında kandaki kotinin miktarını ölçtü. Kotinin, sigara dumanındaki nikotinin metabolizma tarafında emilmesiyle ortaya çıkıyor. Kandaki kotinin miktarı, uzmanlara, bluğ çağındaki gençlerin maruz kaldıkları sigara dumanının miktarını ölçmesini sağlıyor. Araştırmada damar fonksiyonlarını ve damar kalınlığını ölçmek için ultrason ve benzeri cihazlar da kullanıldı.

Doktor Kallio, meslekdaşı Doktor LaVan’ın çocukların ve bluğ çağındaki gençlerin sigara dumanından uzak tutulması gerektiği yönündeki önerisine katıldığını söylüyor.

“Sigara dumanı solumanın gençlerde kalp hastalığı riskini artırdığını biliyoruz. Bu nedenle araştırmamız, çocukların ve gençlerin sigara dumanından arındırılmış ortamlara ihtiyacı olduğunu savunuyor.”

İkinci el sigara dumanının ol açtığı damar tahribatının yetişkinlerde geriye döndürülebileceğine ilişkin bazı kanıtlar bulunsa da Doktor Lan, aynı durumun gençler için de geçerli olup olmadığının henüz kesinlik kazanmadığını söylüyor.

“Gençlerde de damar hasarının geri çevrilebileceğini düşünüyoruz. Sigara dumanı yoğun olan ortamlardan uzaklaşan yetişkinlerin kalp ve damar hastalığına yakalanma riskinin hızla düştüğünü biliyoruz. Yetişkinlerin sigara dumanından uzaklaştırılmasının kalp hastalığına karşı bir önlem olduğuna ilişkin araştırmalar yapıldı.”

Araştırmanın sonuçlarını Amerikan Kalp Birliği tarafından yayınlanan “Dolaşım: Kalp ve Damar Kalitesi ve Sonuçlar” adlı dergide bulabilirsiniz.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 19 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:35 0:00
XS
SM
MD
LG