Erişilebilirlik

Seçmenlere Karar Vermede Teknoloji Yardımı


Seçmenlere Karar Vermede Teknoloji Yardımı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:30 0:00

Seçmenlere Karar Vermede Teknoloji Yardımı

Brigade, ilk bakışta, cazip öğle yemeği seçenekleri ve ilginç dekoruyla California’daki Silikon Vadisi’nde yeni kurulan tipik teknoloji şirketlerine benziyor. Şirketin amacıysa çok farklı: seçmen davranışını değiştirmek ve siyasete katılımı arttırmak. Bunun için de bir uygulamaları var.

Brigade’in kurucularından Matt Mahan, kullanıcıların, uygulamayı kullanarak başkalarıyla siyasi tartışmalar yapabileceğini, adaylarla kendi görüşlerinin uyuşup uyuşmadığını göreceğini ya da bir adaya oy sözü vereceğini söylüyor.

"Demokrasinin de tüm amacı budur" diyen Mahan, "Herkes kamuya açık bir alanda toplanır ve değerlerini, görüşlerini, kimi sorunlara yönelik bakış açılarını tartışır" diye devam ederek demokrasinin kendince tanımını yapıyor.

Dört yıl önceki başkanlık seçimleri sırasında henüz kurulmamış olan siyaset odaklı bir başka şirketse Crowdpac.

Crowdpac, siyaset için tasarlanan ilk bağış toplama platformu. Kullanıcılarına, seçime katılan adaylar hakında bilgi sunuyor, seçmenlerin kendi fikirlerini paylaştığına inandığı adayları bulup desteklemesini sağlıyor, adaylar için bağış kampanyaları yürütüyor.

Şirketin kurucularından Gisel Kordestani, teknoloji şirketlerinin bireylerin siyasete katılımını değiştirdiğini söylüyor. Kordestani’ye göre siyasetçiler, siyasi katılımı arttırmanın yollarını arayan Silikon Vadisi’ne daha dikkatle bakmalı.

Kordestani ayrıca Silikon Vadisi’ndeki birçok teknoloji şirketinin olumlu değişim sağlamak için siyasetçiler ve hükümetle birlikte çalışmak gerektiğini anladığını vurguluyor.

XS
SM
MD
LG