Erişilebilirlik

2013'te ABD'de Siyasi Kutuplaşma Yaşandı


U.S. President Barack Obama addresses his year-end news conference in the White House briefing room in Washington, December 20, 2013. REUTERS/Jonathan Ernst (UNITED STATES - Tags: POLITICS) - RTX16PYE

Amerikan siyasetinde 2013 yılı tartışmalarla geçti. Başkan Obama ve Demokrat Parti’ye kamuoyu destek oranı yılsonunda en düşük düzeye indi. Siyasi uzmanlar 2014’ün de daha iyi geçmeyeceği görüşünde

2013’ün son günlerinde, anketlere göre siyaset dünyasında kimse halk arasında sevilmiyor. Başkan Obama’ya destek oranı sağlık reformunun başarısız bir başlangıç yapmasıyla düşük seviyelere geriledi.

Kongre’nin ve siyasi partilerin de halk arasında popülaritesi düşük. Demokratlar, sağlık reformunun kötü başlangıcından etkilenirken, Cumhuriyetçiler de federal hükümetin üç haftayı aşan kapanmasından sorumlu tutuluyor.

Washington’daki Partilerüstü Politikalar Merkezi’nden John Fortier, 2014 Kongre seçimlerinin Başkan Obama için risk taşıdığını söylüyor. Ara seçimlerin ister ilk dönemde, isterse ikinci dönemde başkanlar için iyi sonuçlanmadığını söyleyen Fortier, bu nedenle Başkan Obama’nın önünde zorluklar olabileceğini belirtiyor.

Başkan Obama, yıl bitmeden imzalanan bütçe anlaşmasının 2014’ün daha az çatışmayla geçmesini sağlamasını umuyor. İki tarafın uzlaştığı bütçe, federal hükümetin 16 işgünü kapalı kalmasından sonra imzalanabildi.

Bütçe anlaşması, bazı uzmanların da 2014 yılının daha az çatışmayla geçeceği yorumları yapmasına neden oluyor. Kasım seçimlerinden önce her iki parti de halkın güvenini kazanmaya çalışıyor.

Ancak Başkan Obama’nın sağlık reformunun, iki parti arasındaki gerilimin devam etmesine neden olabileceği konuşuluyor.

Hükümet programla ilgili sorunları çözmeye çalışırken, sorunların Kasım’daki seçimlere kadar çözülememesi durumunda Demokratlar’ın zarar göreceğine dikkat çekiliyor.

Siyaset uzmanı Stuart Rothenberg, Demokratlar’ın asıl sorununun Başkan Obama’nın sağlık reformunu baştan beri desteklemiş olmaları olduğunu belirtiyor. Rothenberg’e göre bu nedenle Başkan zayıflamaya devam ederse seçmen Demokrat adaylar üzerinden Obama’ya mesaj yollamayı seçebilir ve bu da Demokrat Parti’ye Kongre’de zarar verebilir.

Ancak Rothenberg Cumhuriyetçiler’in de durumunun iyi olmadığına dikkat çekiyor. Uzman halkın Cumhuriyetçiler’in federal hükümeti kapanmaya sürüklemesinin doğru olmadığını düşündüğünü belirtiyor.

Başkan Obama’nın halk arasındaki desteği tüm başkanlığının en düşük oranına inmiş durumda. Başkan’a olan düşük destek ara seçimlerde genelde partisine zarar veriyor.

Ancak siyaset uzmanı Rhodes Cook, Obama’nın önemli bir siyasi güç olmayı sürdürdüğünü düşünüyor. Başkan’ın durumu ne olursa olsun, ülkenin ve medyanın gözünün her zaman Beyaz Saray’ın üzerinde olduğunu belirten uzman, bu nedenle Başkan’ın söyledikleri ya da yaptıklarının her durumda hükümetten karşılık bulduğunu söylüyor.

Kasım seçimlerinin sonuçları Başkan Obama’nın görevinin son iki yılında izlemek istediği siyasetleri gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğini belirleyecek. Temsilciler Meclisi’nin 435 koltuğu, gelecek seçimlerde tekrar belirlenecek. Ayrıca Senato üyelerinin üçte biri ve 36 eyaletin vali adayları da seçimlerde yarışacak.

Şu anda Senato’nun kontrolü Demokrat Parti’nin elindeyken, Temsilciler Meclisi’nde Cumhuriyetçiler çoğunluğu oluşturuyor.
XS
SM
MD
LG