Erişilebilirlik

Seçimlerde TV Reklamlarının Rolü


Seçimlerde TV Reklamlarının Rolü
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:23 0:00

Amerikalı seçmenler ilki 1 Şubat’ta Iowa eyaletinde yapılacak önseçimlerde oy kullanmak için sandık başına gitmeye hazırlanırken her iki siyasi partinin aday adayları, öne çıkmak için siyasi reklam kampanyalarına ağırlık veriyor. Bu reklamlardan biri YouTube’da 2 milyon kez izlendi. Aday adaylarından birinin annesinin yer aldığı bir başka reklamsa tartışma yarattı.

Demokrat Parti aday adayı Bernie Sanders’in reklamı, herkesin dilinde. 74 yaşındaki Vermont senatörünü hem eleştirenler hem de destekleyenler, bunun şimdiye kadar gördükleri en etkili siyasi reklam olduğunu söylüyor.

Uzmanlara göre Iowa eyaletindeki çiftçilerin nostaljik görüntülerini, Simon ve Garfunkel’in en ünlü şarkılarından ‘America’nın etkileyici melodisiyle harmanlayan reklam, izleyicilerin duygularına hitap ediyor.

Cumhuriyetçi aday adaylarından Jeb Bush ise farklı bir yaklaşım deneyerek annesi eski First Lady Barbara Bush’u reklam filminde oynattı. Anne Bush reklamda oğlu Jeb’i överken üst kapalı olarak rakibi Donald Trump’ı eleştiriyor.

Donald Trump da, Twitter’da Bush’a ‘annenin eteğine yapışamazsın’ diye yanıt vermekte gecikmedi. Ancak bir gün sonra Trump alay konusu oldu.

Komedi programı Saturday Night Live, Alaska eski Valisi Sarah Palin’in Donald Trump’ı desteklediğini açıkladığı konuşmayla alay etti. Skeçte Palin’i Tina Fey, Trump’u Darrell Hammond oynadı.

Aday adayları Pazartesi günü Iowa’da yapılacak ilk önseçim öncesinde kampanyalarına hız verirken seçmenler, kampanya sezonu en azından sıkıcı geçmediği için memnun.

XS
SM
MD
LG