Erişilebilirlik

"Seçimler Adil ve Serbest Olacak mı?"


55 binden fazla gönüllü 1 Kasım seçimlerini gözlemlemek üzere hazır. Ülkeye gerginlik hakim, özellikle Kürtler AKP’nin yeniden tek başına iktidar olması ihtimali karşısında şiddetin artabileceğinden tedirgin. Ancak anketler AKP’nin mecliste çoğunluğu sağlayacak oy oranını alamayacağını gösteriyor. Erdoğan’a karşı olan Kürt ve sol seçmen, hükümetin seçime müdahale edeceğini ve seçimin adil olmayacağı şüphesi içinde.

Seçimler İstanbul’un Dolapdere semtinde oturan ve çoğunluğu Kürt kökenli olan seçmen için büyük önem taşıyor. Öyle ki oylarını memleketlerinde kullanmak için 15 saatlik otobüs yolculuğunu göze alıyorlar.

Seçmen Hayri Eser, seçimlerin adil olacağını düşünmenin imkansız olduğunu, ama yapılabilecek en iyi şeyin sandıkları korumak ve oyunu kullanmak olduğunu söylüyor. Kürt seçmenin her oyu, AKP tarafından bir tehdit olarak algılanıyor.

55 binden fazla gönüllü gözlemci ülkenin dört bir yanında seçimi takip edecek. Bunun dışında uluslararası gözlemciler de var.

Amerika’nın Sesi’ne konuşan uluslararası gözlemci Thomas Rymer şunları söyledi: “Biz adayların başvuru süreçlerine ve seçmenlerin kayıt süreçlerine bakıyoruz. Aynı zamanda derinlemesine bir basın özgürlüğü analizi de yaptık. Basın özgürlüğü şu an Türkiye’de önemli bir nokta ve pek çok kişi tarafından bu, önümüzdeki seçimlerle bağlantılı olarak görülüyor.”

Ancak Kürt asıllı seçmenler, Güneydoğu’daki sandıklara gitmekte kararlı görünüyor. Soyismini vermeyen ve Amerika’nın Sesi’ne Kürtçe demeç veren Osman adlı bir seçmen, “Üzerimizdeki baskı çok fazla, rahat konuşamıyoruz. Oysa tüm Kürtler rahatça konuşabilse, sorunlarımızın çoğu hallolur,” diyor.

Ancak bu yaşananlar Kürt seçmeni oy kullanmaktan vazgeçirmiyor. Sayıca az olan Kürtler mecliste çoğunluğu kazanamayacaklarını biliyor ancak umdukları, siyasette daha fazla söz sahibi olmak ve çocukları için daha iyi bir gelecek elde etmek.

Yaşanan ve artabilecek gerginliğe rağmen, Kürt seçmenler oy kullanarak Türkiye siyasetinde daha fazla söz sahip olacakları inancını yitirmemiş görünüyor.

XS
SM
MD
LG