Erişilebilirlik

‘Seçimin Tekrarlanması Yatırımcıların Sabrını Test Ediyor’


Yüksek Seçim Kurumu’nun (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerini iptal etme ve seçimin tekrarlanması yönündeki kararı Türkiye’nin ekonomik reform sürecini baltalamasından endişe ediliyor.

Reuters haber ajansı İstanbul seçiminin tekrarlanması kararının geçen yıl para biriminin düşmesine neden olan politikalara ara verilmesini bekleyen yatırımcıların sabrını test ettiğini kaydetti.

Pazartesi günü akşam saatlerinde açıklanan kararın ardından Türk lirası yüzde iki buçuk oranında düşüş yaşadı. Reuters haber ajansına göre bu durum 23 Haziran’da yapılacak İstanbul seçimleri öncesinde hükümetin vergi kesintileri ve para birimine destek olacak maliyetli adımlarla kısa süreli önlemler alabileceği ihtimalini ortaya çıkartıyor.

Geçen yıl içinde yüzde 30 değer kaybeden lira bu yıl şu ana dek yüzde 16 değer kaybı yaşadı. AKP’nin seçimlerde yaşadığı kayıpların neden olduğu güven kaybına bu düşüş en önemli nedenlerden biri olarak bakılıyor.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarından Fitch’in Türkiye’nin kredi notunu inceleyen direktörlerinden Edward Parker, İstanbul seçiminin tekrarlanmasının bu belirsizlik sürecini uzattığı için olumsuz bir gelişme olduğunu kaydetti.

Haberde Türkiye’nin yaşadığı ekonomik sorunların başlıca nedeninin Erdoğan yönetimi sırasında inşaat alanında patlama yaşanmasına sebep olan yıllar boyu sağlanan ucuz yabancı fon temininin olduğu kaydedildi.

AKP’nin İstanbul ve Ankara’yı kaybetmesinin ardından Maliye Bakanı Berat Albayrak geçen ay devlet bankalarına yapılacak yaklaşık 5 milyar dolarlık sermaye katkısının da dahil olduğu bir reform planını açıklamıştı.

Hükümet bu paketle enerji ve gayrı menkul piyasasındaki

onlarca milyar dolarlık batık krediyi hedef alırken planın ayrıntılarını çok az açıkladı.

Ancak önceki reform paketlerinin yetersiz kalmasından yola çıkan uzmanlar ihracatı destekleyecek daha belirgin sözler verilmemiş olmasından ve merkez bankasının bağımsızlığının altının çizilmemiş olmasından dolayı hayalkırıklığı içinde.

Parker, “Türkiye’nin geri gidişi devam ederse ki başka iç siyasi konular da gündeme gelebilir. ABD ilişkileriyle ilgili de riskler var. Bu geri gidişlerin sayısı arttıkça bunun maliyeti de yüksek olur. Fitch’in Türkiye’nin kredisiyle ilgili öngörüsü negatif” yorumunu yaptı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’a FBI Aramasında Nükleer Belge İddiası - 12 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:57 0:00
XS
SM
MD
LG