Erişilebilirlik

Seçim Sonrasında Ekonomide Popülist Önlemler Endişesi


31 Mart yerel seçimlerinin ardından Türk lirası Pazartesi günü AKP’nin Ankara’da kaybetmesinin ve İstanbul’da da yarışın başa baş gitmesinin ardından gün sonuna doğru değer kazandı.

Dolar kuru haftanın son işlem günü olan Cuma 5,55 TL’den kapanmıştı. 1 Nisan Pazartesi sabahı 5.62 TL'ye kadar çıkan dolar

Yerel saatle 14.37’de 5,52 seviyesindeydi.

Yatırım şirketi Nomura’nın kıdemli yükselen Pazar ekonomisti İnan Demir’e göre piyasalarda seçim sonuçlarının Erdoğan’ın daha popülist önlemler alma yoluna gitmesine neden olacağı endişesi hakim.

Demir, büyük şehirlerdeki kaybın Erdoğan’ı daha çok savunmaya iteceğini ve popülist önlemlerle seçmenin desteğini kazanmaya çalışacağını bunların da piyasalar, para politikaları ve mali politikalar için riski arttırabileceğini söyledi.

Geçen hafta boyunca düşüş yaşayan BIST 100 endeksi Pazartesi günü 0,91 değer kazandı.

Reuters haber ajansına göre adını açıklamak istemeyen bir bankacı beklentinin dört yıl boyunca yeni seçim yapılmaksızın yapısal reformlara önem verilmesi olduğunu, bu reformların gecikmesi halinde piyasaların üzerindeki baskının artacağını ve belirsizliğin devam etmesi halinde doların 5.50-5.70 bandında seyretmeye devam edeceğini söyledi.

Kredi derecelendirme kurumu Moody's'in yerel seçimin ardından yazdığı Türkiye değerlendirmesi raporu da yatırımcıları düşündürecek nitelikte.

Raporun başlığında finansal dalgalanma ve TL’nin değer kaybının seçimler sonrasında büyük ihtimalle politika belirsizliğini arttıracağı belirtildi ve raporda finans piyasalarında geçen hafta görülen dalgalanma hatırlatıldı. Raporda resesyon karşısındaki politikaların belirsizliğinin ülkeden sermaye kaçışı ihtimalini de arttırdığı ifade edildi.

Türkiye'nin döviz rezervlerindeki erozyonun kredi notu açısından negatif olduğu belirtilen raporda Merkez Bankası'nın Türk Lirası'nı desteklemek için rezervleri kullanmasının kurumun şeffaflığı ve bağımsızlığı üzerindeki soru işaretlerini yükseltteiği kaydedildi.

Erdoğan ve Maliye Bakanı Berat Albayrak seçimlerin ardından gündemin ekonomi olacağına vurgu yaparak reform sözü vermişti.

Rabobank piyasa uzmanlarından Piotr Matys, hükümetin alacağı her kararın lira üzerinde etkisi olacağını, yatırımcıların bir reform paketi beklentisi içinde olduklarını ve bunun önümüzdeki günlerde Türk Lirası’na güveni arttırarak ekonomiyi rahatlatmasını beklediklerini söyledi.

Matys, “AKP’nin önceki tüm seçim galibiyetleri siyasi istikrar nedeni olarak görülürken bu kez bu durumda yatırımcılar gelecek dört yılın ekonomiyi dengelemek ve yapısal zayıflıkları telafi etmekle geçeceğine inanmak konusunda isteksiz olabilir” ifadelerini kullandı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 2 Temmuz-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:03 0:00
XS
SM
MD
LG