Erişilebilirlik

Şimşek: 'Erken Seçim Kararı Piyasalara Olumlu Yansıdı'


Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Amerika'nın Sesi Türkçe Yayın Bölümü'ne yaptığı değerlendirmede, erken seçim kararının ekonomideki belirsizliğin önüne geçtiğini ve kararın piyasalara olumlu yansıdığını söyledi.

Şimşek, “Erken seçim olmasa 2019’un Kasım ayına kadar bir seçim atmosferi iklimi hakim olacaktı o şartlarda yapısal reformlarda ilerleme imkanı sınırlı olurdu belirsizlik devam ederdi. Bu kararlar birlikte öngörülebilirlik arttı. Seçim süreci kısa sürecek. Yeni bir dönem başlayacak. Böylece vakit kaybı olmayacak. Dolayısıyla belirsizlik azalacak ekonomi de olumlu etkilenecek. Piyasalar da daha yapıcı bir fiyatlama yaptı” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert’in, Türkiye’de OHAL altında özgür, adil ve şeffaf bir seçim düzenlemenin zor olduğuna ilişkin açıklamasını eleştiren Şimşek, olağanüstü hal ile seçimi ilişkilendirmenin doğru olmadığını söyledi.

Açıklamayı ‘önyargılı bir yaklaşım’ olarak değerlendiren Şimşek, seçimlerin hür bir ortamda yapılacağını ve vatandaşın iradesinin sandığa güçlü bir şekilde yansıyacağını dile getirdi.

Şimşek, “Seçime ilişkin tereddüt uyandırmak çok sağlıklı bir yaklaşım değil” dedi.

‘ABD’nin YPG’ye desteği büyük hata’

Amerika’nın YPG’yle işbirliğine ve örgüte eğitim ve silah desteğine de değinen Şimşek, “Amerika büyük bir hata içerisinde. Ne kadar erken bu hatayı görür ve düzeltirse bu hem bölgesel barış açısından anlamlıdır, hem de Türkiye- Batı ilişkileri açısından önemlidir. Terörle mücadelede ikircikli politikanın terkedilmesi gerekir” diye konuştu.

XS
SM
MD
LG