Erişilebilirlik

Seçimi Kaybeden Hindistan Başbakanı İstifa Etti


Yeni Başbakan Narendra Modi, yandaşlarının sevinç gösterileri arasında Yeni Delhi’ye ulaştı. Modi, 2001 yılından bu yana Gucarat eyaleti valisiydi.

Son on yıldır Hindistan’da iktidarda olan Kongre Partisi, bir süredir üst düzey yolsuzluk skandallarıyla çalkalanıyordu. Parti ayrıca yüksek enflasyonla ve ekonomik sorunlarla mücadelede başarısız kaldı

Hindistan’daki genel seçimlerde ağır yenilgi alan Başbakan Manmohan Singh, görevinden ayrıldı.

Kısa bir konuşma yapan Manmohan Singh, seçim sonuçlarına saygı duyulması gerektiğini bildirdi. Seçimi Bharatiya Janata Partisi (BJP) ezici üstünlükle kazandı.

Son on yıldır Hindistan’da iktidarda olan Kongre Partisi, bir süredir üst düzey yolsuzluk skandallarıyla çalkalanıyordu. Parti ayrıca yüksek enflasyonla ve ekonomik sorunlarla mücadelede başarısız kaldı.

Yeni Başbakan Narendra Modi, yandaşlarının sevinç gösterileri arasında Yeni Delhi’ye ulaştı. Modi, 2001 yılından bu yana Gucarat eyaleti valisiydi.

BJP son 30 yıldır ilk kez tek parti iktidarını elde etti.

Narendra Modi, dünkü konuşmasında, ekonomiyi düzeltme, herkese ulaşma sözü verdi.

Başkan Barack Obama, Hindistan’ın yeni başbakanını kutladı ve kendisini Washington’a davet etti.

Narendra Modi, parlamentoda tek başına hükümet kuracak çoğunluğa sahip olduğu için koalisyon arayışına girmeyecek. Seçim Komisyonu, 815 milyon kayıtlı seçmenden yüzde 66’sının oy kullandığını bildirdi.

İstifa Eden Başbakan Manmohan Singh
İstifa Eden Başbakan Manmohan Singh
2002 yılında Gucarat’ta çıkan Hindu-Müslüman çatışmalarında binden fazla kişinin ölmesinin ardından Modi şiddet olaylarını kışkırtmakla suçlanmıştı, ancak Hindu lider daha sonra Anayasa Mahkemesi tarafından aklandı.

Gucarat eyaleti valiliği sırasında eyaletin ekonomisini düzeltmeyi başaran Modi, aynı kalkınma başarısını tüm Hindistan’da gösterme vaadinde bulunuyor.
XS
SM
MD
LG