Erişilebilirlik

SDG: ‘Suriye'de Güvenli Bölge Kurulmasını Destekleyeceğiz'


Amerika’nın desteklediği ve çoğunluğunu YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG), Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölge oluşturulmasına yardımcı olmaya hazır olduğunu kaydetti.

Açıklamada, böyle bir bölgenin yabancı müdahaleyi önleyecek uluslararası garantilere sahip olması gerektiği belirtildi. Bu ifadeyle muhtemelen Türkiye’nin kastedildiği düşünülüyor.

SDG açıklamasında ayrıca, sınır bölgesinde Türkiye’yle anlaşmaya varılarak istikrarın sağlanmasını umduğunu ifade etti.

Geçen ay Amerikan askerlerinin Suriye’den çekileceğini açıklayan Başkan Donald Trump, Pazar günü paylaştığı tweet mesajında ayrıntıya girmeden Suriye’de güvenli bölge oluşturulmasından bahsetmişti.

SDG, Amerika’nın çekilmesinin Türkiye’ye bölgede yeni bir operasyonun başlatması için imkan tanıyacağından endişe ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Salı günü yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Suriye’nin içinde sınır boyunca kurmayı planladığı güvenli bölgeyi Trump’la telefon konuşmasında ele aldığını belirtmişti.

Türkiye, Suriye Demokratik Güçleri’nin çoğunluğunu oluşturan YPG’yi terör örgütü PKK’nın uzantısı olarak niteliyor.

Menbiç’e saldırı için bekliyorlar

Bu arada Türkiye’nin desteklediği muhalif gruplar Menbiç’e saldırı için beklemede.

O gruplardan birinin komutanı olan Adnan Ebu Faysal ve kendisine bağlı savaşçılar, Menbiç’e 35 km mesafede Cerablus yakınlarında konuşlanmış bekliyor.

Faysal, “Güçlerimizle her türlü askeri hareketa başlama saati için hazırız” dedi. Faysal’ın güçlerinin 300’den fazla silahlandırılmış araçlara sahip olduğu belirtiliyor.

Uzmanlar Menbiç’e yönelik bir saldırının kararının Türkiye’nin vereceğine dikkat çekiyor. Bu çerçevede Amerika’yla Türkiye arasındaki müzakerelerin savaştaki yeni dönemi şekillendireceği belirtiliyor.

XS
SM
MD
LG