Erişilebilirlik

Schengen Tartışılıyor


Schengen Uygulaması Tartışması
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:57 0:00

Paris’teki terör saldırıları ve saldırganların Brüksel’le olan bağlantıları, sadece Belçika’nın istihbarat kapasitesini değil, Schengen anlaşması olarak bilinen vizesiz seyahat uygulamasını ve Avrupa’da yaşayan radikallerin neden olduğu tehditleri de tartışmaya açtı.

Paris saldırılarının beyni Abdülhamit Abaaoud dahil saldırganlardan en az üçünün Belçika vatandaşı olması, Belçika’nın güvenlik sisteminin mercek altına alınmasına yol açtı. Ancak Belçika’nın Washington Büyükelçisi Johan Verbeke, Paris’teki saldırıların sadece Belçika’daki teröristlerce planlanmadığını söylüyor: “Bu saldırılar, radikal İslamcı teröristlerin el ele verip güçlerini birleştirmesiyle yapıldı.”

Teröristlerin, Avrupa’da serbestçe dolaşabilmesi ve böyle saldırılar planlayıp gerçekleştirebilmesi, Avrupa Birliği’nin vizesiz seyahat uygulamasının sorgulanmasına yol açtı. Ancak Belçikalı Büyükelçi, Schengen sisteminin iptal edilmesi çağrılarına karşı çıkıyor: “Schengen bölgesi, Avrupa Birliği sayesinde elde ettiğimiz ve bir ülkeden diğerine seyahat ederken karşılaştığımız engelleri ortadan kaldıran bir özgürlük alanıdır. Bugün bazı sorunlar yaşadığımız için bu sistemden vazgeçmeyi doğru bulmuyorum.”

Ancak bazıları, 26 ülkeli Schengen bölgesinin geleceği konusunda karamsar.

Peter Westmacott, “Sınırları olmayan bir Avrupa Birliği’nin geleceği sorgulanmalı” diyor.

İngiltere’nin Washington Büyükelçisi Peter Westmacott, sistemde bazı değişiklikler yapılması gerektiğini söylüyor: “İngiltere gibi Schengen dışında olan ülkeler daha kaygılı. Ülkemize zarar verecek kişileri durdurmak için, sınır kontrollarımızın çok sıkı olması gerekiyor.”

Avrupa’nın başka bir sorunu da radikalleşme.

Büyükelçi Verbeke bazı semtlerde sorun yaşandığını kabul ediyor ve gençleri radikal örgütlere katılmaktan vazgeçirmeye odaklanmak gerektiğini söylüyor: “Müslüman mahallerinde çok daha marjinal koşullarda yaşayan gençlere odaklanmamız gerek. Çünkü daha hassas ve savunmasız olan bu gençler, maceraya atılmaya daha meyilli.”

Kozmopolit bir ülke olan Belçika’nın değerlerinden ödün vermeyeceğini söyleyen Verbeke, Müslüman toplumun Belçika’ya entegre edilmesi için daha fazla çalışmak gerektiğini vurguluyor.

XS
SM
MD
LG