Erişilebilirlik

Savunma Bakanlığında Büyük Kesintiler


Savunma Bakanlığında Büyük Kesintiler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:45 0:00

Amerika Savunma Bakanı Chuck Hagel, ordudaki asker sayısını İkinci Dünya Savaşı öncesindeki seviyenin altına indirecek kesintilere gidiyor. Bakanlığın 700 milyar dolarlık bütçesi 496 milyar dolara indirilecek

Pentagon’un, 700 milyar dolarlık yıllık bütçesini 496 milyar dolara indirmesi gerekiyor.

Savunma Bakanı Hagel, Irak ve Afganistan savaşlarının bitmesi nedeniyle Savunma Bakanlığı’nın ekonomik gerçeklerle yüzleşmesi gerektiğini söylüyor: “Ordumuzun gücünü korumak ve muhtemel düşmanlarımıza karşı teknolojik üstünlüğümüzü devam ettirmek için kendimizi yenilememiz ve zor kararlar almamız gerekiyor.”

Savunma kesintileri gereğince ordudaki asker sayısı 1940’dan beri en düşük seviyeye gerileyerek, 520,000’den 440,000’e inecek.

Obama yönetimi, Amerikan ordusunu daha çevik ve etkin hale getirmeyi hedefliyor. Bu da insansız hava araçlarına özel kuvvetlere ve siber savunmaya ağırlık verilmesi anlamına geliyor.

Ancak Brookings Enstitüsü savunma uzmanı Michael O’Hanlon bu yaklaşımda büyük bir fark görmüyor: “Yeni yaklaşımda insansız hava araçlarına, siber savunmaya, özel kuvvetlere, havacılık ve donanma teknolojilerine biraz daha fazla vurgu yapılıyor. Zaten Amerika gibi güvenlik sorumlulukları taşıyan, Kuzey Kore tehdidiyle karşı karşıya olan ve Afganistan’da asker bulunduran bir ülkede, radikal bir yaklaşım değişikliği yapmak çok zor.”

Amerika, şimdilik, 11 uçak gemisinden oluşan filosunu küçültmeyi planlamıyor. Büyük Okyanus’ta Çin güçlenmeye devam ederken Washington’un böyle bir karar alması zor görünüyor.

Ancak Hagel’a göre, Amerika’nın savaş taktiği değişecek: “Şartlar değişti. 13 yıl sonra ilk kez Kongre’ye savaşta olmayan bir ülke için savunma bütçesi sunduk.”

Hagel, planladığı bütçe kesintilerini onaylaması için Kongre’yi ikna etmeye çalışacak.
XS
SM
MD
LG