Erişilebilirlik

Savunma Bakanı Akar'dan ABD'ye Mektup Tepkisi


Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar 7. Azerbaycan-Gürcistan–Türkiye Savunma Bakanları Toplantısı’na katılmak üzere gittiği Azerbaycan'da gazetecilere değerlendirmelerde bulundu

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Amerika Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan’ın, Türkiye’nin Rus S-400 hava savunma sistemleri satın alması konusunda kendisine gönderdiği mektupla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Hulusi Akar, mektubun müttefiklik ruhuna aykırı olduğunu ve gerekli cevabın hazırlandığını söyledi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 7’nci Azerbaycan–Gürcistan–Türkiye Savunma Bakanları Toplantısı’na katılmak üzere gittiği Azerbaycan’ın Gebele kentinde, gazetecilerin S-400 konusundaki sorularını yanıtladı.

Akar, “Amerika Savunma Bakan Vekili’nden bir mektup aldım. Mektupta kapsamlı güvenlik işbirliğini muhafaza edecek şekilde bir beklenti dile getirilmekle ve görüşmelere devam edilmesinin önemi ifade edilmekte olsa da üslubun müttefiklik ruhuna uygun olmadığını ilk andan itibaren gördük. Buna göre gerekli çalışmaları yapıyoruz ve gerekli cevabı hazırlıyoruz” dedi.

Bakan Akar ayrıca konuya ilişkin ilgili kurum ve kuruluşlar bazında da koordinasyonun devam ettiğini belirtti ve Amerika Savunma Bakan Vekili Shanahan’la bu ay sonunda bir araya geleceğini dile getirdi. İki Bakan ay sonunda Brüksel’de düzenlenecek NATO zirvesinde görüşecekler.

Ayrıca Amerika Savunma Bakan Vekili Shanahan ve Hulusi Akar’ın yarın bir telefon görüşmesi de gerçekleştirecekleri duyurulmuştu. Bakan Hulusi Akar da yaptığı açıklamayla bu görüşmeyi de doğruladı. Akar bu görüşmede de Türkiye’nin Amerika’dan müttefiklik ruhuna uygun bir tavır beklediğini dile getireceğini söyledi.

Amerika, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze savunma sistemleri satın almasına NATO sistemleriyle uyumlu olmadığı ve F-35 savaş uçaklarının sırlarının Rusya tarafından ele geçirilebileceği gerekçesiyle karşı çıkıyor.

Amerikan yönetimi S-400 alımı nedeniyle Türk pilotlara Amerika’da verilen F-35 savaş uçakları eğitimlerinin de durdurulduğunu açıklamıştı.

XS
SM
MD
LG