Erişilebilirlik

Savcılıkla Atilla’nın Avukatları Uzlaşamadı


New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde devam eden Rıza Sarraf davasında 8 aydır tutuklu olarak yargılanan Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın avukatları ile savcılığın on ayrı konuda uzlaşamadıkları kaydedildi. New York Güney Bölgesi Başsavcı Vekili Joon H Kim imzasıyla elektronik kayıtlara giren dilekçede, Atilla’nın avukatları ve savcılık arasında uzlaşılamayan on ayrı konuda görüş farklılıkları sıralandı.

Önümüzdeki hafta başında jüri seçimi sonrasında başlaması öngörülen davanın asıldan görülmeye başlanacağı duruşmalar öncesi, savcılık ihtilaflı konuları mahkemenin çözmesini istedi. Savcılık ihtilaflı konularla ilgili davanın hakimi Richard Berman’ın Pazartesi günü yapılacağı açıklanan jüri seçiminden önce kararını vermesini istedi.

Amerikan federal ceza yasalarına göre oluşturulacak jüriye savunma ve savcılığın aralarında uzlaştığı davayla ilgili ana hatlar, tanıklar ve genel konularla ilgili önemli başlıklar duruşmalar başlamadan seçilen jüri üyelerine hakim tarafından anlatıyor.

Jürinin bu şekilde duruşmalarda tüm konular, çıkarılan tanıklarlar, alınan ifadeler, çapraz sorgular gibi temel kurallarla ilgili bilgi sahibi olması sağlanıyor.

Atilla’nın avukatlarıyla savcılık arasında birçok konuda henüz davanın asıldan başlamasına çok az bir süre kala uzlaşamadıkları görülüyor.

‘Atilla’nın ABD’deki tanıklarına savcılıktan itiraz geldi’

Savcılıkla, Atilla’nın avukatları arasında özellikle duruşmalarda dinlenilecek tanıklar konusunda hiç bir uzlaşma sağlanamadığı görüldü. Atilla’nın savunma ekibi tarafından Türkiye’de hükümet ve Gülen ile arasında yaşanan ihtilaflar konusunda mahkemeye bilirkişi olarak sunduğu ABD’de görevli Türk öğretim görevlisi Öner Özçelik’e de savcılıktan itiraz geldi.

Atilla ve New York Güney Bölgesi Savcılığı’nın uzlaşamadığı konuların arasında Rıza Sarraf tarafından İran’a gönderildiği iddia edilen ve ekonomik cihat başlatıldığını belirten mektup da yer alıyor. Savcılıkla savunma arasında bu mektubunda jüriye nasıl sunulacağı konusunda ihtilaf yaşanıyor.

Savcılık ayrıca Türkiye’de gerçekleştirilen soruşturma kapsamında adı geçmeyen Atilla’nın bu durumunun kendilerini ilgilendirmediğini, Türkiye’de yasalara göre soruşturulmamış olmasının Amerikan yasalarına göre soruşturulmayacağı anlamına gelmediğini belirtti. Atilla’nın Amerikan yasalarına göre suç işlediğini kaydetti. Savcılık, bu durumun jüriye anlatılırken kendi ifadelerinin kullanılmasını talep etti.

XS
SM
MD
LG