Erişilebilirlik

Savcılarla Öğretmenlerin Halı Saha Tartışması Karakolda Bitti


Savcılarla Öğretmenlerin Halı Saha Tartışması Karakolda Bitti
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:14 0:00

Küçük ilçeyi Türkiye’nin gündemine taşıyan olay dün akşam yaşandı. Öğretmenlerin halı saha maçı 9-10 saatleri arasında, savcıların maçıysa 10-11 saatleri arasındaydı. Ancak savcılar öğretmenlerin maç saatinde halı sahaya girdi. Öğretmenler duruma tepki gösterdi. Taraflar arasında tartışma çıkınca savcı durumu emniyete bildirdi. Halı sahaya gelen polis 14 öğretmeni gözaltına aldı. Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen öğretmenler yaklaşık bir saat gözaltında tutulduktan sonra serbest bırakıldı.

Olayın duyulması üzerine Adalet Bakanlığı inceleme başlattı. Temaslarda bulunmak üzere Van’da bulunan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, olayla ilgili inceleme başlatıldığını söyledi. Gül, “Dün akşam saatlerinde Diyarbakır Çermik ilçesinde talihsiz bir olay yaşandı. Bunun bilgisini alır almaz gerekli incelemeler yapıldı. İlk bilgilere göre halı sahadaki maç saatinin çakışmasından kaynaklı; bir gözaltı olmadığı, ama karakolda tutulduğuna ilişkin. Cumhuriyet savcımızın sözlü münakaşası olduğu hususlar ifade edildi. Ancak bu konu ile ilgili HSK Başkanı olarak benim imzamla kurulumuz inceleme başlatmış durumdadır. Hukukun cumhuriyet savcısına tanıdığı yetki sınırları aşıldı mı? Olayın gerçek mahiyeti tüm neticesiyle ortaya çıkacaktır. Elbette bunun neticesinde de tüm süreç takip edilecektir. Yargı mensuplarımızın da hiç kimsenin de hukukun üzerinde olmadıklarını bu vesileyle ifade etmek isterim” dedi.

Olayla ilgili bir açıklama da Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan geldi. Sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Selçuk, "Çermik'te öğretmenlerimize yönelik yaşanan olay, bir öğretmen olarak bizi üzmüştür. Adalet Bakanlığımız tarafından gerekli işlemler başlatılmıştır. Böyle bir olayın tekrar yaşanmaması temennimizdir. Öğretmenlerimize geçmiş olsun diyor, yanlarında olduğumuzu bilmelerini istiyorum" dedi.

Olayın tanıklarından halı sahanın işletmecisi Ahmet Kara, olayın yanlış anlaşılmadan kaynaklandığını söyledi. VOA Türkçe’ye konuşan Kara, “Maçın 15 ile 20’nci dakikaları arasındaydı. Polisler kimlik kontrolü için geldi. Sonra öğretmenleri alıp götürdüler. Bizim sahamızla ilgili bir durum değil. Sahayı kiralayanların yanlış anlamalarından kaynaklı bir durum” dedi.

Öğretmenlerin bazılarının üyesi olduğu Eğitim-Sen 3.Şube Hukuk Sekreteri Belgin Gülben, yaşananları VOA Türkçe’ye değerlendirdi. Savcıların keyfi davrandığını savunan Gülben, “Biz gittiğimizde, olayı tatlıya bağlamaya çalışıyorlardı. Sanki hiç yaşanmamış, yanlış anlaşılma gibi. Halbuki arkadaşlar karakola götürülmüş, tutanak tutulmuş. Çok basit bir halı saha maçının getirildiği nokta bu. Bizim tavrımız şuydu, eğer bugün bir halı saha maçında devlet yetkileri bu şekilde kullanılıyorsa, yarın yolda yürürken de bana kötü baktı, bu arkadaşı gözaltına mı alın diyecekler? Savcı devlet yetkisini böyle mi kullanacak?” diye konuştu.

XS
SM
MD
LG