Erişilebilirlik

Amerikalı Rahip Brunson Serbest


Amerikalı rahip Andrew Brunson’ın hakim karşısına çıktığı İzmir'deki davada karar verildi. Mahkeme rahip Brunson hakkında 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verdi. Rahip Brunson karar sonrası evine gitti.

Rahip Brunson hakkındaki yurtdışı yasağı da kaldırıldı. Buna göre rahip Andrew Brunson Amerika'ya geri dönebilecek.

Savcı son olarak duruşmada, Brunson'la ilgili olarak adli kontrol şartının ve yurtdışına çıkış yasağının da kaldırılmasını talep etmiş ancak Brunson hakkında 10 yıla kadar hapis cezası talebinde bulunmuştu.

Amerikalı Rahip Brunson Serbest
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:55 0:00

Amerikalı rahip Brunson son olarak mahkemede yaptığı savunmada, masum olduğunu söyledi ve beraat ettirilmesini istedi.

"PKK ve FETÖ terör örgütleri için casusluk yaptığı" iddiasıyla gözaltına alınan ve tutuklanarak önce hapse konulan, daha sonra 25 Temmuz’daki son duruşmada ev hapsine alınan Amerikalı rahip Brunson, bugün 4. kez hakim karşısına çıktı.

Türk ve yabancı basının yoğun ilgi gösterdiği dava, İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Brunson, sabah erken saatlerde çok yoğun güvenlik önlemleri altında, ondan fazla koruma aracı ve güvenlik görevlisinin eşliğinde evinden alınarak mahkeme salonuna getirildi.

Mahkeme salonunda duruşmayı gün boyunca Brunson’ın eşi Norine Brunson ve ABD Maslahatgüzarı da takip etti.

Amerikalı rahip Brunson iki yıla yakın bir süredir tutuklu bulunuyor. Brunson, avukatları aracılığıyla 3 Ekim'de tutukluluğuna itiraz amacıyla Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulunmuştu.

Dün Amerikan NBC Televizyonu'nda yer alan bir haberde, Amerikalı ve Türk yetkililer arasında Rahip Brunson’un bugün mahkeme tarafından serbest bırakılması konusunda anlaşmaya varıldığı iddia edildi. Ancak bu iddia Amerika Dışişleri Bakanlığı tarafından yalanlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da rahip Brunson’ın serbest bırakılmasıyla ilgili anlaşma iddiaları üzerine Türkiye’nin bir hukuk devleti olduğunu, kendisinin de yargıya müdahale etme hakkı olmadığını söyledi.

XS
SM
MD
LG