Erişilebilirlik

Satürn'ü İnceleyen Cassini Son Görevine Hazırlanıyor


Satürn'ü İnceleyen Cassini Son Görevine Hazırlanıyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:12 0:00

Uzayın derinliklerini keşfeden uzay robotu Cassini’nin Satürn’e ulaşması yedi yıl aldı. Cassini, 2005’ten bu yana Satürn’ü ve uydularını inceliyor, Dünyaya çok sayıda veri ve fotoğraf gönderiyor. Ancak kullanım süresinin sonuna yaklaşan Cassini, son bir misyon daha üstlenecek.

Araç, Satürn’ün atmosferine girecek ve burada yanarak yok olacak.

California Bilim Merkezi’nden Devin Waller, uzmanların, Cassini'nin yakıtını tüketene ve aygıtlarının hiçbiri kullanılamaz hale gelene kadar yörüngede kalması yerine Cassini’yi yörüngeden çıkarmaya karar verdiklerini söylüyor.

Bunun iki nedeni var. Yakıtsız kalan motorları, Cassini’nin kontrolden çıkmasına ve Satürn’ün uydularından Enceladus’a onarılamayacak hasar vermesine neden olabilir. Uzmanlar, Enceladus’da yaşama dair işaretler olabileceğine inanıyor.

Uzmanlar ayrıca Cassini’yi Satürn’ün yüzeyine olabildiğince yaklaştırmak istiyor.

Waller, ”Cassini, Satürn’ün atmosferinin üst tabakalarına ulaştığı anda dağılmaya ve sürtünme nedeniyle yanmaya başlayacak. Bu süreç başladığında uzmanların önünde çok kısa bir zaman zarfı olacak. Bu süre içinde en hızlı şekilde, olabildiğince çok veri toplamaya çalışacaklar” diyerek süreci açıklıyor.

Cassini, uzay araştırmaları tarihinde kendisine şimdiden özel bir yer edindi bile. Araç, Satürn’ün yörüngesinde yedi yeni uydu keşfetti ve en büyük uydulardan Titan’a bir robot indirdi.

Satürn’ün en ilginç uydularından Enceladus’un yörüngesinde defalarca dolaşan Cassini, uyduda, tuzlu sudan oluşan dev bir iç okyanusun varlığına dair kanıtlar keşfetti.

Uzmanların Cassini’nin dünyaya gönderdiği verileri incelemesi yıllar alacak.

Cassini’nin Amerikan, Avrupa ve İtalyan uzay dairelerinin ortaklaşa yürüttüğü son projesinin bitiş tarihi 15 Eylül olarak belirlendi.

XS
SM
MD
LG