Erişilebilirlik

Sarraf’tan Emine Erdoğan’ın Derneğine Rekor Bağış


New York’ta devam eden Rıza Sarraf ile ilgili mahkeme sürecinde ilginç ayrıntılar ortaya çıkıyor. Sarraf’ın avukatları mahkemeye yaptıkları kefalet başvurusunda müvekkillerinin iyi bir aile babası ve hayırsever bir işadamı olduğunu kanıtlamak için mahkemeye yeni ek belgeler sundular.

Sarraf’ın kefalet veya ev hapsi karşılığında tutuksuz yargılanmasını talep eden avukatlar, yardımseverliğini kanıtlamak için sundukları 176 sayfalık ek belgelerde, Sarraf’ın yardımsever bir kişi olduğunu, hayır için 5 milyon dolar bağışta bulunduğu paraların hangi kişi ve kurumlara verildiğini dekontlarla ispat etmeye çalıştılar.

Kayıtlara resmi dekontlarıyla geçen ek belgelere göre, Sarraf’ın yaptığı bağışlarda en yüklü miktarın Emine Erdoğan tarafından 2012 yılında kurulan bir yardım derneğine yapıldığı görülüyor.

Sarraf, Emine Erdoğan’ın kurucusu olduğu ve halen himayesinde faaliyetlerini sürdüren TOGEM-DER (Toplumsal Gelişim Merkezi Eğitim ve Sosyal Dayanışma Derneği’ne) 2016 yılına kadar tam 2 milyon 401 bin dolar tutarında bağış yapmış. Yayınlanan hesap kayıtları ve belgelere göre adı geçen derneğe yapılan toplam bağış miktarı arasında bazı farklılıklar olduğu görülüyor.

TOGEMDER’e 150 kez bağış yapmış

Sarraf, Emine Erdoğan’ın kurucusu olduğu ve başkanlığını yengesi Saadet Günbahar’ın yaptığı, eski AB Bakanı Egemen Bağış’ın eşi Beyhan Bağış’ın yönetim kurulunda üyesi olduğu TOGEM-DER’e 150 ayrı bağışta bulunmuş.

2013 yılından itibaren Sarraf tarafından yapılan bağışların birçoğu sahip olduğu şirketler Volgam Gıda ve Royal Denizcilik aracılığıyla gerçekleşmiş.

Kayıtlara göre Sarraf, TOGEM-DER’e en son bağışı 2015 yılının Temmuz ayında yapmış görünüyor. Sarraf’ın, aralarında Eğitim Bakanlığı'nın da bulunduğu kişi, kurum ve derneklere yaptığı bağışların toplamı ise başka bir belgeye göre 10 milyon 200 bin lira.

Sarraf’ın adı destekçilerin arasından çıkartılmış

TOGEMDER’in internet sitesinde yayınlanan bağış ve destekçilerin listesinde birçok tanınmış ismin yer almasına karşın en fazla bağış yapan Rıza Sarraf’ın adının geçmemesi dikkat çekiyor. TOGEMDER, Sarraf’ın bağışlarıyla yapılan birçok okulda, “Hayırsever işadamı Rıza Sarraf tarafından yaptırılmıştır ve eğitime kazandırılmıştır” teşekkür levhaları hazırlamıştı.

CHP ise TOGEMDER tarafından Rıza Sarraf’ın bağışlarıyla yapılan İstanbul’un Gaziosmanpaşa semtindeki okula ruhsatı olmadığı, yeşil alana yapıldığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulunmuştu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’de Enflasyonda Yavaşlama - 10 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:52 0:00
XS
SM
MD
LG