Erişilebilirlik

Sarraf: 'İşbirliği Yaptığım İçin Beni Öldürmek İstediler'


New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde 28 Kasım’da başlayan, Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın sanık, Rıza Sarraf’ın tanık olarak yer aldığı davanın sekizinci duruşması da sona erdi.

Sarraf tanıklığının son gününde hem savunma hem de savcılıktan gelen çok sayıda soruyu yanıtladı; önemli açıklamalarda ve iddialarda bulundu.

“Ailem için endişeliyim”

Rıza Sarraf, duruşmanın öğleden sonraki son bölümünde, kaldığı hapishanede bir kişinin kendisine saldırıp öldürmeye çalıştığını iddia etti. Sarraf, “İşbirliği yaptığım için bana saldırdı ve beni öldürmek için talimat aldı" dedi.

Sarraf, güvenliğinden endişe edip etmediği yönündeki bir soruyu da, “Türkiye’deki ailem için endişeliyim” yanıtını verdi.

“Türkiye Cumhuriyeti malvarlığıma el koydu”

Savcı, Sarraf'a servetine, yat ve paralarına erişimi olup olmadığını sordu. Sarraf, “Türkiye Cumhuriyeti hepsine el koydu. Benimle alakalı olduğu iddia edilen ancak aralarında hiç tanımadığım kişilerinde bulunduğu 18 kişinin malvarlığına el konuldu“ dedi.

Sarraf, Türkiye’de hakkında casusluk soruşturması açıldığını da belirtti ve malvarlıklarına el konulan bu kişilerin kendisiyle bağlantılı olarak casuslukla suçlandığını; ancak onları tanımadığını vurguladı.

“Mesajlarda bahsi geçen damat, Berat Albayrak”

Savcı, Sarraf ile avukatı arasında 2014 yılında geçen bazı yazışmalarla ilgili çeşitli sorular da yöneltti. Sarraf mesajların konusunun Halkbank’la ticarete yeniden başlamak olduğunu söyledi. Savcının, “Orada damat ile başlayan bir mesaj var. Bu damat kimdir?” sorusunu ise “Berat Albayrak. Türkiye Enerji Bakanı. O dönem Enerji Bakanı değildi” şeklinde yanıtladı.

Savcı, Sarraf’a, “Mesajlarda ‘BB‘ ile görüşmeden bahsedilen bir yer var. Bu mesajdan ne anlıyorsunuz?“ sorusunu yöneltti. Sarraf bu soruyu da, “Başbakan ile görüşeceğini söylüyor ve genel müdürü de çağırıp (dönemin Halkbank Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu) ‘Başlayın’ diyecekler” diye yanıtladı. Sarraf, Hakim Berman’ın “BB kim?” sorusuna da “Başbakan efendim” yanıtını verdi.

"Tanık koruma programına başvurmadım"

Savcı, Sarraf’a aralarında yapılan işbirliği anlaşmasıyla ilgili bazı sorular da yöneltti. Sarraf, savcılıkla yapılan bu anlaşma kapsamında tanık koruma programından yararlanabileceğini, ancak henüz bu programa başvurmadığını ifade etti.

Savcının, tanıklık karşısında cezaevinden çıkabileceği yönünde bir vaat verilip verilmedi sorusunu da Sarraf, “Hayır” diye yanıtladı.

Rıza Sarraf, işbirliği anlaşmasını kabul etmek için neden beklediğini ise, “Birincisi ABD ile Türkiye arasında politik yollardan çözüm bekledim. İkincisi işbirliğinin risklerini göz önünde bulundurdum, düşünmem gerekti” sözleriyle anlattı.

"Zafer Çağlayan’a piyano ve kol saatini rüşvet olarak verdim"

Savcı Sarraf’a 2013 yılında hapisten nasıl kurtulduğunu yeniden sordu. Sarraf, savcılığın, “Türk yetkililere rüşvet verdiniz mi?” sorusunu “Evet” diye yanıtladı. Savcı, Sarraf’a eski ekonomi bakanı Zafer Çağlayan'a verdiği kol saati ve piyanonun rüşvet olarak mı verildiğini sordu. Sarraf, bu soruları da, ”Evet” şeklinde yanıtladı.

Halkbank Sarraf’ı ABD’li yetkililere şikayet etmiş

Bugün yapılan duruşma savunma ile savcılığın delillerin sunumu ve tanıklarla ilgili çeşitli itirazlarıyla başladı. Hakim Richard Berman usül konusunda savunma ve savcılığın görüşlerini dinledi. Bu tartışmalar sırasında Atilla’nın avukatı Victor J. Rocco, çok önemli bir iddia ortaya attı. Rocco, 2014 yılının Ekim ayında Halkbank Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu ve Atilla’nın ABD Hazine Bakanlığı yetkilileriyle Halkbank adına yaptıkları görüşmede Sarraf’ın yaptırım listesine konulmasını önerdiklerini iddia etti.

Eski CIA Direktör Yardımcısı ifade verdi

Jüri üyelerine ABD'nin yaptırım sistemini anlatmak üzere davet edilen eski CIA Direktör Yardımcısı David Cohen, Yabancı Varlıklar Denetleme Ofisi (OFAC) konusunda bilgi verdi. Cohen, OFAC'ın nasıl çalıştığını ve kurumun uyguladığı düzenlemelerin yapısını anlattı. Cohen, Terör ve Mali İstihbarat Müsteşarı olarak görev yaptığı dönemde Halkbank'la ilgili bilgi edindiğini ifade etti. İstanbul’da Halkbank yetkilileriyle bir araya geldiğini belirten Cohen’in tanıklığına Cuma günkü duruşmada devam edilecek.

Sarraf’ın, tanık olarak savunma ve savcılık tarafından yapılan sorgulaması yedi oturumda tamamlandı. Rıza Sarraf, bundan sonraki süreçte, savunma ve savcılık anlaşırsa yeniden tanık olarak dinlenecek.

XS
SM
MD
LG