Erişilebilirlik

‘Sarraf’ın Reddi Hakim Talebi Kabul Edilemez’


Preet Bharara

6 Eylül’de yapılacak duruşma öncesinde mahkemeye başvurup, mahkeme hakimi Richard Berman’ın tarafsızlığını yitirdiği gerekçesiyle davadan çekilmesini talep eden tutuklu İran asıllı Türk işadamı Rıza Sarraf’a savcı Preet Bharara’dan yanıt geldi.

New York Güney Bölgesi Başsavcısı Bharara, mahkemeye sunduğu yeni dilekçede Sarraf’ın, reddi hakim talebinin kabul edilemez olduğunu savundu, talebin mahkeme tarafından reddedilmesini istedi.

Savcılığın mahkemeye sunduğu 21 sayfalık dilekçede, Sarraf’ın hakim Berman’ın davadan çekilmesi için somut bir gerekçe olmadığı ifade edildi.

‘Sarraf çok geç kaldı’

Savcı Bharara ve yardımcıları tarafından mahkemeye yapılan başvuruda, Sarraf’ın hakimin davadan çekilmesi yönünde savunmadan gelen talebin zamansız ve gecikmiş olduğu vurguladı.

Dilekçede, “Sarraf başvuruyu yapmakta çok geç kaldı. Bu başvuruyu davanın hemen başında yapmak durumundaydı. New York’ta mahkeme huzuruna ilk çıktığı 27 Nisan tarihinde Sarraf, mahkeme hakiminin iki yıl önce İstanbul’da düzenlenen bu konferansa katıldığını biliyordu. Ayrıca Sarraf’ın avukatları da mahkemenin başında, hakimin iki yıl önce bu sempozyuma katıldığı biliyorlardı. Madem hakimin tarafsızlığı konusunda şüpheleri vardı neden ilk mahkemede itiraz etmediler?” denildi.

‘Sempozyumda Sarraf ile ilgili tek söz kullanılmadı’

Hakim Berman’ın aralarında AB temsilcileri ve üst düzey hukukçuların da katıldığı sempozyumda Türkiye’deki hukuk sistemiyle ilgili bir çok kişinin de ifade ettiği genel eleştirileri dile getirdiği belirtildi. Bu sempozyumlarda Sarraf veya Türkiye’de tutuklanmasına yol neden olan davayla ilgili tek söz edilmediği belirtildi. Hakim Berman’ın hukukun üstünlüğü ve tarafsızlığı yönünde bir konuşma yaptığı belirtildi.

Sarraf’ın avukatı Brafman’dan hakimin adil ve tarafsızlığına övgü dolu sözler

Savcılık ayrıca ilk mahkeme tutanaklarından Sarraf’ın avukatı Benjamin Brafman’ın mahkeme hakimine İstanbul’da katıldığı hukuk sempozyumuna katıldığını açıklamasının ardından hakimin dürüstlüğü ve açık sözlülüğüne vurgu yaptığı cümlelere de yer verildi.

Sarraf’ın New York’ta ilk kez hakim Berman’ın karşısına çıktığı duruşmanın tutanaklarından bir bölüm de reddi hakim talebine itiraz eden dilekçede yer aldı.

Hakim Berman, ilk duruşmada sözlerine 2014 yılında Türkiye’ye gittiğini söyleyerek başlamıştı. Berman, 2014 yılında bir hukuk sempozyumuna katıldığını belirterek, konunun yargı bağımsızlığı’ olduğunu söylemişti.

İstanbul ve Türkiye’yi öven hakim Türk halkının da sıcakkanlılığına vurgu yapmıştı. Bu konuda savunma makamının görüşlerini de dinlemişti.

Berman’ın, İstanbul’da katıldığı sempozyumun dava süreciyle ilgili bir sıkıntı yaratıp yaratmayacağı sorusuna Sarraf’ın avukatı Benjamin Brafman yanıt vermiş, hakimin tarafsızlığı ve adil olması nedeniyle övgü dolu sözler kullanmıştı.

Savunma avukatı Brafman’ın sözlerini delil gösterdi

Brafman, hakim hitaben tutanaklara geçen şu sözleri kullanmıştı: ”Sayın yargıç tüm alçakgönüllülüğünüzle beni haklı çıkarttınız. Sizin İstanbul’da katıldığınız sempozyumu açıklamanız bilinen tarzınızdır. Büyük olan şu ki, sayın hakimin ilk yapacağı şey İstanbul’da panele katıldığı gerçeğini açıklamak olacaktır dedim. Çok mutluyum. Beni yanıltmadınız. Tecrübem ve bu mahkemeye duyduğum saygı sizin her zaman adil ve tarafsız olacağınız yönündeydi. Bize bunu sağladığınız için çok teşekkürler. Zaten bunun aksi yönünde bir düşüncemiz de yoktu”

‘15 Temmuz darbe girişimi sonrasında gerçekleri anladık’

Sarraf, yaptığı başvuruda mahkeme hakimi Berman’ın tarafsızlığını yitirdiği iddia etmişti. Reddi hakim kararına gerekçe olarak, hakim Berman’ın, Türkiye’de ‘FETÖ’ ile bağlantılı olduğu iddia edilen Yüksel Karkın Küçük (YKK) hukuk firması tarafından İstanbul’da düzenlenen bir hukuk sempozyumuna katılması gösterilmişti.

Savunma avukatları tarafından davanın düşmesi talebi üzerine 6 Eylül’de yapılacak mahkeme öncesi dava dosyasına giren 21 sayfalık dilekçe ile 240 sayfalık eklerinde, Türkiye’de 15 Temmuz’da gerçekleşen darbe girişimi sonrasında bir çok gerçeğin ortaya çıkıp birçok şeyin daha da netleştiği savunuldu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump Şirketinin Yöneticisi Vergi Suçunu İtiraf Etti
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:43 0:00
XS
SM
MD
LG