Erişilebilirlik

Sarraf Bharara’nın Yerine Adı Geçen Kişinin Babasını Avukatı Olarak Tuttu


Rıza Sarraf

New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesinde 75 yıl hapis istemiyle yargılanan İran asıllı Türk işadamı Rıza Sarraf’ın davasında ilginç gelişmeler yaşanıyor.

Sarraf’ın tüm dosyasının yer aldığı Adalet Bakanlığının Elektronik işlemlerinin yayınladığı resmi internet sitesinde mahkemeden alınan karar doğrultusunda sisteme gizlilik kaydıyla girilen bir dilekçe yayımlandı.

Gizlilik kararı olan işlemin hemen ardından ise savcılık makamı yeni bir dilekçeyle Sarraf’ın savunma ekibine giren iki yeni avukat isminin yer aldığı bir itiraz dilekçesi yayınladı.

Dilekçede bu iki ismin çıkar çatışması nedeniyle Sarraf’ın avukatlığını yapamayacağı için davadan azli istendi.

Sarraf’ın savunma kadrosuna kattığı avukatlar ise oldukça önemli isimlerdi. Hukuk kaynakları gizli olan bu belgede bu avukatların isimlerinin yer aldığını öne sürdü. Savcılık makamının bu itirazı iki önemli ismi ifşa etmek için yaptığı iddia edildi.

Eski Amerikan Adalet Bakanı Sarraf’ın Avukatı Oldu

Bu iki isimden biri geçtiğimiz haftalarda görevinden alınan eski Başsavcı Preet Bharara’nın yerine atanacak kişi olduğu iddia edilen Marc Mukasey’in babası Michael B. Mukasey’di.

Sarraf’ın yeni avukatı Michael B. Mukasey, Bush döneminde bir süre Adalet Bakanlığıgörevinde de bulunmuştu. Mukasey son yıllarda savunma avukatı olarak çalışıyordu.

Diğer isim de uzun yıllar New York’ta suç örgütlerine karşı kazandığı başarılarla ünlenen ve adı efsane başkana dönüşen Rudolph Gilluiani çıktı.

Sarraf davasında savunma avukatı olarak görev yapan ünlü isimlere Trump yönetimi oldukça yakın isimlerin atanması Sarraf’ın önemli bir hamlesi olarak değerlendirildi.

Sarraf’ın savunan ünlü avukatlar

Benjamin Brafman: ABD’de ünlülerin avukatı olarak biliniyor. Ceza davalarında yaptığı olağanüstü savunmalarla tanınıyor. IMF eski Başkanı Strauss-Kahn’ı savundu. Çok sayıda ünlü ve beyaz yakalının savunmasını üstlendi.

Joshua Kirshner: Eski New York Güney Bölgesi Savcı Yardımcısı. Benjamin Brafman ile birlikte çalışıyor

Paul D. Clement: ABD Hükümeti adına yüksek mahkeme eski başsavcısı. Temyiz davalarında uzman. Hükümetten ayrılıp avukatlığa başladıktan sonra çok sayıda dava kararını temyizden iptal ettirmesiyle biliniyor.

Viet D. Dinh: Eski ABD Adalet Bakan Yardımcısı. Davanın savcısı Preet Bharara’nın Harvard’da birlikte okuduğu eski ve çok yakın arkadaşı.

William A.Burck: Beyaz Saray Eski Hukuk Danışmanı. Eski New York Güney Bölgesi Savcı Yardımcısı. Rüşvet davası devam eden FIFA’nın savunma avukatı.

Christine H. Chung : Eski New York Güney Bölgesi Savcı Yardımcısı. Temyiz davalarında uzman.

Edward O’Callaghan : Eski New York Güney Bölgesi Savcı Yardımcısı.

Marc A. Agnifilo: Eski New Jersey Federal Savcısı.

Şeyda Yıldırım : Sarraf’ın Türkiye’deki avukatı. Yıldırım, Sarraf’ın New York’ta devam eden dava sürecinde Amerikalı avukatlarla eşgüdüm içerisinde çalışıyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’ın Florida’daki Evine FBI Baskını - 9 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:40 0:00
XS
SM
MD
LG