Erişilebilirlik

Rıza Sarraf 3 Gün Boyunca Mahkemede Neler Söyledi?


New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesinde devam eden Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın jürili duruşmasında 17 Aralık soruşturmasında yer alan tapeler dinlendi.

Duruşmalara tanık olarak katılan, Rıza Sarraf Cuma günü savcılığın kendisine delil olarak sunduğu çok sayıda tapedeki konuşmaları doğruladı. Sarraf, tapelerin içeriğiyle ilgili savcılık ve hakimin çapraz sorularını yanıtladı.

Sarraf eski İçişleri Bakanı Muammer Güler’in oğlu Barış Güler'den yardım istediğini, babasının Çin'deki bankalara referans mektubu vermesi için Barış Güler'e 100 bin dolar verdiğini öne sürdü. Sarraf’ın. Barış Güler aracılığıyla Çin’de ortak aradığını belitti.

Perşembe günü yapılan duruşmanın öğleden sonra yapılan bölümünde ağırlıklı olarak Atilla ve Sarraf’ın arasındaki ilişki sorgulandı. Savcılık ikilinin aralarında geçen konuşma tapelerini Sarraf’a sordu.

İkili arasında geçen bir konuşmanın ses kaydı Türkçe olarak duruşmada dinletildi. Sarraf’ın Perşembe günü verdiği ifadelerde doğrudan Atilla’yı suçlamadığı görüldü. Rüşveti eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Süleyman Aslan’a verdiği ancak Atilla ile direk bir rüşvet ilişkisi olmadığını iddia etti.

Sarraf Duruşmada neler anlattı?

Süleyman Aslan’ın artık altın ticaretini sonlandırılması gerektiği yönündeki tavsiyesi sonrasında İran’a gıda gönderme kararı aldıklarını ancak bu işlemlerin yapılmasına Atilla’nın karşı çıktığını söyledi.

Altın ticareti yerine gıdaya yönelmelerinin nedenini de Sarraf şöyle açıkladı. “ABD yaptırımlarından dolayı altın ticaretini durdurmamız gerekiyordu. Çok kısa bir süre vardı en fazla bir, bir buçuk ay daha altın gönderebilirdik. Yeni metotlar ve yeni sistemler geliştirmemiz gerekiyordu. Süleyman Aslan bana gıdaya yönelmemiz gerektiğini söyledi. Dubai’den sadece sahte evraklarla İran’a gıda göndermeye karar verdik. Atilla ikna olmadı. Karşı çıktı. Süleyman Aslan benim onun yanında olduğum bir sırada Atilla’yı arayıp talimat verdi ve işlemleri başlatmasını istedi. Çünkü Mehmet Hakan Atilla Bey bunun gerçek bir gıda işi olacağını zannetmişti.”

Cuma günü yapılan duruşmanın son bölümünde Hakim Richard Berman, önce Rıza Sarraf’ı duruşmadan çıkarttı. Rıza Sarraf salonda çıkarken Mehmet Hakan Atilla’nın oturduğu bölümün önünden geçti. İkilinin göz göze gelmediği dikkat çekti.

Hakim Berman daha sonra jüri üyelerine yönelik kısa bir konuşma yaptı. Konuyu ve olanları kimseye anlatmamalarını, medyayı takip etmemelerini, kimseden duruşmayla ilgili görüş almamaları gerektiğini söyledi.

Jürinin de duruşma salonunu terk etmesini isteyen hakim daha sonra savunma ve savcılık ile sunulan delillerle ilgili kısa bir görüş alışverişinde bulundu.

Hakim Berman bu konuda görüş ayrılıklarını gidermek için bu sabah yapılacak duruşma öncesinde savunma ve savcılıkla bir toplantı yapmayı önerdi. İki tarafında kabul etmesiyle bugün duruşma öncesinde bir toplantı yapılması kararı alındı.

Hakim Berman hafta sonu olması nedeniyle Cuma yapılacak duruşmaların öğleden sonra 02:00 de sona ereceğini açıkladı.

Duruşmanın son bölümünde Atilla ayağa kalkarak salonda bulunan bazı yakınlarıyla ayaküstü sohbet etti. Moralinin oldukça yüksek olduğu gözlendi.

XS
SM
MD
LG