Erişilebilirlik

Sarraf: ‘Atilla’ya Hiçbir Zaman Rüşvet Vermedim’


Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın yargılandığı New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde devam duruşmaların altıncı gününde, Rıza Sarraf beşinci kez tanık kürsüsüne çıktı.

Duruşmanın ilk saatlerinde savcılık Rıza Sarraf’a çeşitli sorular yöneltti. Rıza Sarraf ve çalışanı Abdullah Happani arasında geçen bazı konuşmaların ses bantları dinletildi. Sarraf’a tape’lerle ilgili çeşitli sorular soruldu.

Halkbank’ın aracılığıyla İran’a sahte belgelerle yapılan gıda ihracatıyla ilgili belgeler ve hesap dökümlerinin ayrıntılarıyla ilgili Sarraf’ın ifadesine başvuruldu.

Sarraf çapraz sorguda

Savcılığın sorgusunu tamamlamasının ardından verilen kısa bir aradan sonra Sarraf’ın, Mehmet Hakan Atilla’nın avukatları tarafından çapraz sorgusu başladı. Atilla’nın avukatları Cathy Fleming ile Victor Rocco yapıyor.

Sarraf çapraz sorgunun ilk bölümünde Fleming’in sorduğu soruları yanıtladı. Sarraf’a, Mehmet Hakan Atilla’ya rüşvet verip-vermediği soruldu. Sarraf, bu soruya daha önce savcılığın sorgusunda verdiği aynı yanıtla cevap verdi: “Mehmet Hakan Atilla'ya hiçbir zaman rüşvet vermedim. Benden de hiç bir zaman para istemedi."

Avukat Fleming, Sarraf’a Atilla ile kişisel ilişkisini sorgulayan çeşitli sorular yöneltti. Sarraf, bir soru üzerine Atilla ile 2012 yılının sonunda tanıştıklarını kaydetti. Avukat Fleming, Sarraf'a, daha önce Mehmet Hakan Atilla için "işimize taş koyuyor" dediğini hatırlattı. Sarraf da hiç bir zaman Mehmet Hakan Atilla'dan hoşlanmadığını doğruladı. Sarraf, Atilla’yı sevmediğini ve Atilla'yla ilgili olarak Aslan'a şikayette bulunduğunu söyledi.

“Babek Zencani ile ortak değilim”

Avukat Fleming tarafından ayrıca Sarraf'a İran operasyonlarında olduğu gibi kara para işlemlerini başka ülkelerde yapıp-yapmadığı soruldu. Sarraf, Rusya ile bu tür işler yapmadığını ifade etti. Sarraf, bu soruları, “Türkiye dışında da İran ticaretiyle ilgili para transferlerine karıştığım doğrudur. Rusya konusunda ise bu doğru değil” diye yanıtladı.

Sarraf’a Babek Zencani ile olan ortaklığı da soruldu. Sarraf, ortaklık yapmadığını, bir kez bir altın işini yaptıklarını onun dışında bir şey yapmadığını belirtti. Avukat Fleming’in, hesabına para çıkarıp-çıkartmadığı yönündeki bir soruyu da Sarraf “Hayır” diye yanıtladı.

Avukat Fleming, Sarraf’a İran’a girişinin yasaklanıp-yasaklanmadığını sordu. Sarraf, “Bildiğim kadarıyla herhangi bir yasak yok” cevabını verdi. İran'a da yaşam tarzı nedeniyle gitmediğini söyledi.

Savcılıkla anlaşması sorgulanıyor

Avukat Fleming, Sarraf’ın savcılıkla yaptığı anlaşmayla ilgili de çeşitli sorular sordu. Avukat Fleming, Sarraf’ın yaptığı anlaşma çerçevesinde daha fazla bilgi vermesi gerektiğini kaydetti, yaptığı anlaşmayla ilgili çeşitli sorular sordu.

Avukat Fleming, Sarraf’ın serbest kalmasına yönelik girişimler sonuç vermeyince, Türkiye'dekilere öfkelendiğini söyledi. Sarraf ise bu iddiayı, kabul etmedi. “Hayır, hiç kimseye bir kızgınlığım yok" diye yanıtladı. Duruşmanın öğleden sonraki bölümü az önce başladı Sarraf’ın çapraz sorgusu devam ediyor.

XS
SM
MD
LG